Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Vim, ze vetsina distribuci obsahuje vice manazeru, ale jakmile jsem se u nekterych pokusil pouzit neco jineho nez Gnome/Kde, tak jsem se dostal k tomu, ze neni moc dobre s distribuci spojen a chybely v nem polozky v menu/byly spatne nastavene (vim, chyba distribuce, ale co ja s tim?)To je pro mě teda novinka. To, že použiješ lehčí okenní manažer, který není spojen se systémem, není chyba distribuce, ale toho manažeru. Teda já bych to snad ani nepovažoval za chybu. Odjakživa používám fluxbox a vůbec mi nevadí, že si VŠE musím nastavit sám. Beztak to udělám jednou a mám to nafurt. Jinak k celé té otázce - Také nechápu jaká z těch "profláknutých" distribucí by tohle nezvládla. Jestli jsi měl s každou z těch co píšeš nějaký velký problém, tak by si měl spíš sehnat někoho z tvého okolí, kdo ti s instalací pomůže. Vypadá to, že s Linuchem moc zkoušeností nemáš
provozovat na ni aplikace v Jave + umoznit jejich vyvoj, obsazeni SDK a Eclipse primo v distribuci (ci moznost jej jednoduse stahnout pomoci balickovaciho systemu) je temer podminkouTak vyjde kompilace
Myslím že tieto požiadavky celkom spĺňa ArchLinux.
Ale pri tých ľahkých okenných manažéroch je treba tak či tak počítať že nebudú obsahovať všetky programy v menu, tak sa tak nejako počíta že si to doplní sám užívateľ. Možno by stálo za pokus XFCE ktoré načítava do menu .desktop súbory, tada by v ňom malo byť všetko čo v KDE a GNOME.
Tiskni
Sdílej: