Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
V těchto odkazech je spousta informací o nastavení jádra, ale stejně - není někde kompletní překlad jednotlivých voleb nastavení?
Nejde o to jak co nastavit, ale čeho se ta sekce týká. Myslím něco takového, ale víc do podrobna :
http://www.fi.muni.cz/~xjurneck/PV090/index.html#volbyTeď si ten strom překládám sám a chci se zeptat - pomohlo by někomu, kdybych to zveřejnil tady na ábíčku? Bylo by to ve stylu toho odkazu, ale trošku víc do hloubky. Je to ale strašná a zdlouhavá práce!!!
Než člově příjde na to co nastavuje v sekci "Code maturity level options", tak se dost zadrbe a pak zjistí, že to je pro něj prakticky na nic (myslím nás LAMY)
Raději to hodím do blogu, na nic odborného si zatím netroufám. Pokud se připojí další, mohlo by z toho něco vzniknout pro všechny. Je tam ale ještě dost položek, kde bude komentář - NEVÍM
Uvidíme - zatím tam hodím to co mám a počkám na ohlas.
Druhak bude lepsi urcite kdyz si to zkompilujes jak to je, make clean && make && make modules_install
pro jadra 2.6 a postupne budes pridavat featury jak chces abys je mel, ja treba svoje jadro 2.6.15.6
kompiloval na 10x. Najednou jsem chtel podporu FUSE, pak zase cele USB jako modul, pro Suspend2, pak patchnout, atd..
pokud si nic zatim nemenil tak zkontroluj jestli je ovladac korenoveho FileSystemu zakompilovany primo v jadre, podpora IDE primo v jadre, a podpora loopbacku to jsou asi hlavni veci co me napadaji ze delaji zacatecnikum problem.
make make install make modules make modules_install modules-update zeditovat /boot/grub/grub.conf (menu.lst) rebootTohle je můj nejoblíbenější postup kompilace jádra. Možná by to ještě chtelo make oldconfig a teprve potom až to, co píšu na začátku
Tiskni
Sdílej: