Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
základem pro rozchození je přítomnost potřebných modulů v jádře.
~# lsmod | grep bluetooth bluetooth 41604 8 bnep,rfcomm,l2cap,hci_usb
modul bnep nemusíte mít pokud nehodláte provozovat BT domácí síť
Pro bluetooth je dále potřeba mít minimalně spuštěné démony hcid a sdpd. Konfigurace k hcid je v /etc/bluetooth/hcid.conf. sdpd se konfiguruje pomocí sdptool.
Zkuste spustit něco jako /etc/init.d/bluetooth sstart
/etc/bluetooth/pin
napiste nejaky pin a vyjimecne restartujte pocitac, aby se projevila zmena. Pak zacnete parovani. Ja zacal od telefonu. Naslo mi to nove zarizeni, ja dal pridat, zepta se to na pin, vy napisete to stejne co do souboru v pocitaci v /etc/bluetooth/pin
Pak by to snad melo najit. lsmod|grep bluetooth
nevidím modul hci_usb
. Možná by pomohlo modprobe hci_usb
.
Tomáš
hcitool scan
ukazoval v pohode zarizeni ale zaboha se to nechtelo sparovat. Potom me napadlo, ze ty bluetoothovy sluzby bezi pod rootem. No a co kdyz mi chce vyhodit nejaky okynko na plochu ? - nemuze, protoze Xka to nedovoli. Stacilo jednoduche xhost +
, na telefonu najit pocitac, dat sparovat, zvolit si libovolny PIN, bafne okynko a tam ten PIN napisete a je to :)
Hodně se divím, že ten dongle nejde rozchodit. USB dongle jsou velmi standartní Uděláme ještě jeden pokus.
Stáhněte si můj /etc/bluetooth/hcid.conf a /etc/bluetooth/pin a nahradte jimi ty své. (Originály si pro jistotu zazálohuje)
nastartujte bluetooth podsystém /etc/init.d/bluetooth sstart
nebo /etc/init.d/bluetooth resstart
zapněte druhé zařízení a dejte na něm hledat okolní zařízení. Pin pro spárování naleznete v /etc/bluetooth/pin
alternativou k přechozímu kroku je zapnout druhé zařízení do stavu viditelnosti a pak hcitool scan
zařizeni XYZ 01:02:03:04:05:06
Vidíte druhé zařízení? Pokud ano jdeme párovat.
hcitool auth 01:02:03:04:05:06
v tuhle chvíli by Vám mělo vyběhnout na obrazovce okýnko s výzvou na PIN. Pokud se nic neobjeví pak vám asi nechodí DBUS. Nebo nemáte
prográmek pro vstup PINu /usr/bin/bluez-pin. Vlastní program jako kdepinhelper nastavte v hcid.conf
To jestli se použije /etc/blutooth/pin nebo uživatelské okýnko se konfiguruje v hcid.conf položka security. Viz třeba man hcid.conf
pokud se spárování podaří je možné "očichat" druhé zařízení pro zjištění co poskytuje za služby:sdptoo scan 01:02:03:04:05:06
Další možností je očichání sebe sama sdptool browse local
Další povídání zase příště
T.
# /etc/init.d/bluetooth restart
Zastavuji služby Bluetooth: [ OK ]
Startuji služby Bluetooth: [ OK ]
Při proskenování okolí telefonem nic nenalezl. Pak:
# hcitool scan
Device is not available: No such device
1) Když ho dáte do počítače, co napise dmesg
? Měl by něco jako: usb 2.2: new full usb speed device
. A po vytažení zase hlásit odpojení.
2) Já měl problém,, když jsem jeden bluetooth připojoval na víc zařízení. Když jsem měl na jednom počítači dva Linux, tak na šel jenom na jednom.
Tiskni
Sdílej: