Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
/etc/sysconfig/network/ifcfg.template
ifcfg-eth-id-*
, kde místo hvězdičky je MAC adresa karty. Tyto soubory vám vytvoří YaST, na vás je jen přidat tam ten jeden řádek.
Možná se na mne kvůli tomu budete zlobit, ale myslím si, že pokud jste takový začátečník, že tohle nezvládnete, neměl byste si hrát s takovými věcmi, jako je přenastavování (byť logické) MAC adresy síťové karty. Všechno má svůj čas a dům se nedá stavět od střechy.
Pokud jsem tě správně pochopil, potřebuješ změnit MAC adresu síťovky na takovou, která je evidovaná u tvého poskytovatele připojení?
Zkus v konzoli jako root zadat:
Snad ti to pomůže.
Příště zkus víc hledat, nemusels na řešení tak dlouho čekat.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Nebude to ale fungovat jen do příštího restartu systému?Jo, bude. Pokud se ti to nelibi, tak reseni je napsano nahore. Pokud to neumis, tak to bud nastuduj, nebo si zaplat nekoho, kdo ti to nastavi.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
ifconfig
už je obsolete víc než sedm let, tak ho, prosím, nechme odpočívat v pokoji a použijme raději
ip link set ethX address ...
# uname -a SunOS pit003 5.9 Generic_118558-11 sun4u sparc SUNW,Sun-Fire-V440 # ip bash: ip: command not found... nojo, řeč je o linuxu ... ale fakt nechápu, proč za každou cenu prosazovat
ip
, když průměrná lama jeho možnosti navíc proti ifconfig
ani nechápe, natož aby je využila?
Tiskni
Sdílej: