Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Distro - Gentoo 2005r1, kernel 2.6.16r3
Při nové instalaci gentaa jsem použil ruční nastavení jádra. Sice nefunguje síť (chybí modul), ale jinak vše v pohodě nabootovalo. Pak jsem ale pohnul myslí a skusil ještě genkernel, abych se ze zvědavosti podíval co tam nastaví automat.
Výsledek je takový :
Při nabootování jádra (genkernelu) = kernel panic (to mně ale nemrzí, chtěl jsem jenom vědět, jak funguje a co umí)
Při nabootování jádra (ručního) = funguje vše krom sítě.
Otázky :
1- jak bezpečně odstranit vše, co se týká genkernelu
2- po spuštění "make menuconfig" se mi při nabootovaném ručním jádru zobrazí šílená konfigurace z genkernelu. Před experimenty jsem ji samozřejmě chytře neuložil a než opravit ten chaoz - raději zvolím novou instalaci.
3- může se vůbec použít ruční konfig i genkernel na jednom kompu, nebo se to hádá?
Chci odstranit genkernel a v ruční konfiguraci přidat modul pro svou síťovku, když se něco nepovede - nevadí, data jsou jinde, jde o zcela nový HDD.
Stačí jenom nasměrovat a kopnout do hlavy - díky
Pořád mám nějaký divný pocit, že odstraní to co nechci a neodstraní všechno to, co chci (třeba /usr/share/genkernel/). Na ten parametr [-C] se mrknu blíž, já bych včera určitě použil [-unmerge]
Ještě bych potřeboval něco na načtení aktuálního stavu MENUCONFIGu. Určitě něco takového je, ale bez modulu nebude net a bez netu google. Chtělo by to make "MenuActualConfig"
Takže jsem nakonec musel rozdělit HDD trošku jinak a došlo ke kompletní reinstalaci všeho. Tahle rada se bude ale určitě ještě hodit.
Po překopání jsem rozjel síťovku, ale narazil na další problém. Nefungovalo LSPCI a LSMOD - tím pádem ani DVB-S karta (SkyStar2), DVB-T karta (Compro) a zvukovka SB Live!
Pro LSPCI jsem vygooglil balík PCIUTILS a vše vyřešeno.
Nefunguje ale LSMOD, který neumím odstranit ani vygooglit. Přesně řečeno - nevím co a kde hledám. LSMOD vypíše hlavičku (takže tam je), ale moduly žádné. Teď mně to teprve trklo, díval jsem se na nějakou přednášku z ČVUT o jádře a byla tam sekce o modulech - přidávání za běhu atd. To bude určitě ono. ASI VYŘEŠENO!!
emerge module-init-tools
Jenom pro pořádek :
podíval jsem se na instalaci module-init-tools a našel novější verzi, takže po přeinstalování začaly moduly fungovat. Pak jsem překontroloval nastavení v jádře a doplnil přidávání modulů za chodu a odebírání, našel jsem tam ještě jednu chybu. Vše teď funguje. DVB-S už jede, na DVB-T a zvukovku nevím, jaký modul použít. Tady na ábíčku je uvedený příkaz, který to zjistí. Bohužel včera abíčko nefungovalo (tuším přechod na novější verzi), takže se to naučím dnes a večer to v pohodě rozjedu.
make menuconfig
cp arch/neviem_aky_mas_stroj/boot/bzImage /boot/kernel_subor
Tiskni
Sdílej: