Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Mám za úkol dát dohromady jednoduchou leč dostatečně výkonnou domácí sestavu. Jediný operační systém bude Ubuntu Dapper Drake, časem snad jeho nástupci. O hardware jsem se dosud absolutně nezajímal. Peněz mám spíš míň než víc, ale chci aby perfektně běhalo GNOME i KDE, časem XGL, prostě aby bylo příjemné s tím pracovat (hlavně pro matku). Vše musí s Linuxem perfektně spolupracovat. Do budoucna musí být v případě potřeby kam rozšiřovat bez nutnosti výměny desky. Nejsem žádný ouvrklokr. Nevadí mi proprietární drivery, pokud dobře pracují.
Po týdnu únavného guglení jsem vymyslel toto:
Gigabyte GA-K8NMF-9
Athlon 64 3000+ 939/Box Venice
nějaká Nvidia tak do 1500 Kč
2x 521 MB RAM
80GB Seagate B-7200.9 SATAII/300 7200rpm 3+2RZ
Optickou mechaniku neřeším. Vrazím tam dva roky starou CD vypalovačku.
Pěkně prosím o nějaké připomínky a podněty. Jaké bych měl koupit RAMky? Předpokládám, že bych si to skompletoval sám, nebo s pomocí kamaráda. Ubírám se vůbec správnou cestou?
Neni tohle spíš na blog?
Doproučoval bych taky vyhnout se čipsetu Nforce, protože strašlivě topí a většinou je všude potřeba vypínat ACPI/APIC, aby systém vůbec nabootoval. VIA má pasiv,který je při práci sotva vlažný a navíc je levnější a zcela bezproblémová.Jede bez problémů a netopí; jelo to docela dlouho i bez chlazení... když se zanesl ten původní větráček
RAM stačí bohatě 512MB. Dá se případně kdykoliv dodatečně rozšířit a ceny jdou pořád dolů.Jak na co
Jede bez problémů a netopí; jelo to docela dlouho i bez chlazení... když se zanesl ten původní větráčekNevěřím. Měli jsem tu jednu NF4 desku, kde se plastový větráček na čipsetu pár minut po odpojení napájení začal tavit. Potom jsem se nechal ukecat na Gigabyte desku s NF4 a pasivem, který byl ovšem za pár minut tak strašlivě rozpálený, že se na něj nedalo sáhnout a počítač vyloženě smrděl, jak se na něm vypalovala barva, prach a kdovíco ještě. Takže jsem na něj dal radši malý ventilátorek, abych to mohl vůbec s čistým svědomím dát zákazníkovi. A to, že kamarád sestav na této desce prodal pár desítek a žádná se mu zatím nevrátila, na věci nic nemění.
Na vývoj JAVA aplikací je to asi málo, ale jinak to bohatě stačí.RAM stačí bohatě 512MB. Dá se případně kdykoliv dodatečně rozšířit a ceny jdou pořád dolů.Jak na coJá jen že to říkáš s takovou jistotou.
desky i CPU pro 939 začínají na dvojnásobku ceny těch pro 754kdy jste naposledy videl cenik? (procesory ano, ale desky ne!) problem s jednokanalovym radicem je, ze pokud mu tam treba hodit 3 moduly s pametma (postupne rozsirovani) tak se docela spomali, takze pokud se chysta rozsirovat, doporucil bych 939 (tim nerikam ze dualchannel je nejake super zrychlovadlo).
Doproučoval bych taky vyhnout se čipsetu Nforce, protože strašlivě topí a většinou je všude potřeba vypínat ACPI/APIC, aby systém vůbec nabootoval. VIA má pasiv,který je při práci sotva vlažný a navíc je levnější a zcela bezproblémová.mam nforce 3 a aktiv... byl bych radeji za pasiv, ale rozhodne nic vypinat nemusim je fakt ze via chipsety nejsou vubec spatne a dalo by se do nich vpohode jit - ale ne vsechny jsou nutne s pasivem, je potreba se kouknout
Kde bych ale určitě nešetřil je zdroj, kde je lepší si pár stovek připlatit za značkovější s velkým teplotně řízeným ventilátorem vespod a taky chaldič na CPU, který by měl mít rovněž velký, teplotou řízený, ventilátor. Rozhodně ale nejsou potřeba žádné úchylárny s heatpipes! S těmito komponenty se dá dosáhnout skoro absolutně tichého chodu.s tim zdrojem souhlasim, a berte minimalne 400W. naopak heatpipes jsou super a pozoruju to na pracovni P4, ktera je uz v BTX a neni naprosto slyset. nad pomalootackovy 12cm ventilator neni
je fakt ze via chipsety nejsou vubec spatne a dalo by se do nich vpohode jit - ale ne vsechny jsou nutne s pasivem, je potreba se kouknoutjinak bacha, nforce 3 a 4 maji AGP/PCI ktery je podstatny pro taktovani (zachovava frekvenci PCI/AGP zbernice i pri zmene zakladni frekvence). nektere chipsety VIA tohle nemaji a pak je s tim problem. jinak moto: kdo netaktuje, okrada rodinu
Dneska ráno ;) Desky pro 754 jsou za 1600-1700 i s DPH, obdobné desky pro 939 jsou za 3-4 tisíce, výjimkou nění ani deska za 6k. Dá se sice narazit i na kus stojící slabě přes 2k, ale zpravidla jde o nějaký ošizený výběhový model.desky i CPU pro 939 začínají na dvojnásobku ceny těch pro 754kdy jste naposledy videl cenik? (procesory ano, ale desky ne!)
problem s jednokanalovym radicem je, ze pokud mu tam treba hodit 3 moduly s pametma (postupne rozsirovani) tak se docela spomali, takze pokud se chysta rozsirovat, doporucil bych 939 (tim nerikam ze dualchannel je nejake super zrychlovadlo).Máte pravdu, ale praxe je taková, že za 939 řešení dáte o pár tisíc navíc (a navíc tento socket paradoxně končí a 754 zůstává) a reálný nárůst výkonu je přinejlepším 1-2 FPS v nějaké extra náročné gamese a při normální práci to nepoznáte vůbec. Poměr cena/výkon jednoznačně mluví pro 754 a tazatel chtěl levnou sestavu. Kdyby chtěl výkonnou sestavu, kde jsou peníze až na druhém místě, nebylo by o čem a opteron v 939 by to jistil.
P.S.: vaše tvrdošíjné lpění na očividných nepravdách si dokážu vysvětlit jedině tím, že jste se místo do popisu desky díval na obrázek; ten totiž už od pohledu patří k úplně jiné desce, tipoval bych A8V-DX.
RAM stačí bohatě 512MB. Dá se případně kdykoliv dodatečně rozšířit a ceny jdou pořád dolů.Ne tak úplně: 1. většina grafických karet používá sdílenou paměť a něco si bere ze systémové RAM 2. kvůli dual channelu by další moduly měly být stejné, což může být problém (a omezuje se maximální velikost paměti na 1GB)
Tiskni
Sdílej: