Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Bude potřeba udělat nějaký systém schvalovaní, aby to někdo nepoužil jako zbraň a nezDoSoval tím nějaký nevinný server. Rovněž by asi bylo lepší přenášet z toho webu obrázky a podobné statické věci, aby to nezatěžovalo cpu hostingu. Prostě to jen pomalu vycucne traffic jednomu webu. Chtělo by to vytvořit nějaký decentralizovaný komunikační systém aby se různě střídaly IP nás útočníků. Možná by mohlo posloužit IRC (jednoduchá implementace) a založit několik kanálů na velkých IRC sítích, odkud se to bude směrovat jinam. Cílem je vytvořit hodně malých skupinek, aby se tam spammeři jentak nedostali.no, právě, že by tam žádná koordinace nebyla, prostě každej sám za sebe a svou spamovou složku. Ono by se to pak samo zprůměrovalo. Samozřejmě je otázka, jestli spam neobsahuje i linky na regulérní weby... asi začnu tím (až budu mít čas na blbosti), že vytahám linky ze svejch spamů a hodím na ně oko.
Tiskni Sdílej: