Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Hojda lidičky
Je to asi 2 dny co jsem se rozhodl že se naučím programovat v assembleru a v C. Dnes jsem si tedy zakoupil tři knihy přes internet a už se těším až dorazí, protože jako první věc chci naprogramovat minimální jádro pro GNU, jen tak z volného času a pro radost... Mám na vás takovou otázečku: Znáte prosím nějaký online manuál, který obsahuje všechny potřebné údaje pro tvůrce jádra do GNU? Potřebuji znát alespoň základy, "co a jak udělat aby spolu GNU a jádro komunikovali" (lépe to teď prostě neumím vysvětlit). Googlil jsem, hledal na GNU, developerských stránkách ale ani ťuk
Díky moc za pomoc. Radek
Správně by se Linux měl jmenovat GNU, ale nejsprávněji GNU/Linux. Ještě před rokem jsem nevěděl že jdou zaměňovat jádra, ale potom jsem začal sosat GNU/Hurd, GNU/OpenSolaris a samosebou i GNU/Linux...
Víte někdo o standartech které musím dodržovat když tvořím jádro pro GNU "utility"?
Bez GNU by nebylo Linuxu (jádra)Kde bereš tu jistotu ?
Chtěl bych pomoct projektu GNU Hurd, ale nejdřív se musím vše naučit takže programování vlastního jádra je asi dobrý začátek
Já do toho myšlenku dal: Naprogramovat rychlé a robustní jádro pro starší počítače (myslím ty hodně staré; 486 a 386), no možná se z toho zrodí i něco víc ))
Assembler není ztráta času! Teď jsem prohlížel komunikační knihovny z projektu synapse a assembler je tam použit celkem hojně.
BTW tohle není C#
Tiskni
Sdílej: