Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.50.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Komunita kolem Linux Containers po roce vývoje představila (YouTube) neměnný operační systém IncusOS speciálně navržený pro běh Incusu, tj. komunitního forku nástroje pro správu kontejnerů LXD. IncusOS poskytuje atomické aktualizace prostřednictvím mechanismu A/B aktualizací s využitím samostatných oddílů a vynucuje zabezpečení bootování pomocí UEFI Secure Bootu a modulu TPM 2.0. Postaven je na Debianu 13.
Mozilla začne od ledna poskytovat komerční podporu Firefoxu pro firmy. Jedná se o podporu nad rámec stávající podpory, která je k dispozici pro všechny zdarma.
V Bolzanu probíhá konference SFSCON (South Tyrol Free Software Conference). Jean-Baptiste Kempf, zakladatel a prezident VideoLAN a klíčový vývojář VLC media playeru, byl na ní oceněn cenou European SFS Award 2025 udělovanou Free Software Foundation Europe (FSFE) a Linux User Group Bolzano‑Bozen (LUGBZ).
Open-source minimalistický trackball Ploopy Nano byl po modelech modelech Classic a Thumb Trackball také aktualizován. Nová verze Nano 2 používá optický senzor PAW3222 a k původně beztlačítkovému designu přidává jedno tlačítko, které ve výchozí konfiguraci firmwaru QMK přepíná režim posouvání koulí. Sestavený trackball nyní vyjde na 60 kanadských dolarů (bez dopravy a DPH).
Github publikoval Octoverse 2025 (YouTube), tj. každoroční přehled o stavu open source a veřejných softwarových projektů na GitHubu. Každou sekundu se připojil více než jeden nový vývojář. Nejpoužívanějším programovacím jazykem se stal TypeScript.
Kit je nový maskot webového prohlížeče Firefox.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.5. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
Německo zvažuje, že zaplatí místním telekomunikačním operátorům včetně Deutsche Telekom, aby nahradili zařízení od čínské firmy Huawei. Náklady na výměnu by mohly přesáhnout dvě miliardy eur (bezmála 49 miliard Kč). Jeden scénář počítá s tím, že vláda na tento záměr použije prostředky určené na obranu či infrastrukturu.
Po dvaceti letech skončil leader japonské SUMO (SUpport.MOzilla.org) komunity Marsf. Důvodem bylo nasazení sumobota, který nedodržuje nastavené postupy a hrubě zasahuje do překladů i archivů. Marsf zároveň zakázal použití svých příspěvků a dat k učení sumobota a AI a požádal o vyřazení svých dat ze všech učebních dat.
emerge -e world na tty?
Ale stalo se mi např. nedávno, když jsem přecházel z gcc-3.4 na gcc-4.1, tak poté, co "emerge -e world" překompiloval qt a kdelibs, aplikace jako konqueror, kmail, akregator se nespustily .... ale daly se zase do chodu, až na ně přišla řada a byly překompilovány. Snad chápete.
emerge -e world. Jak jednoduche
screen. Na tom není nic moc k rozepisování, prostě je vhodnější to spustit na tty. Ta je IMHO stabilnější než KDE
Já jsem emergnul KDE a než jsem ho stačil nakompilovat celé, nahlásilo mi že je "blokováno". --pretend hlásil odebrat KDE a přidat KDE. Nevím, jestli je to standartní postup, asi ne, ale řešil jsem to restartem do textového módu -> emerge --sync (když už tak už) -> emerge kde-utils a pak se to spustilo a navíc to funguje. Jsem LAMA, ale snad Ti to pomůže se rozhodnout. Já osobně bych neriskoval.
emerge --sync mi na konci hodilo tři chybné (červené *) řádky, ale na to ještě hledám odpověď (někde jsem to tu na ábíčku už četl a teď to nemůžu a nemůžu najít - vím jenom že šlo o "banalitu")
Tiskni
Sdílej: