Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Základní deska: GIGABYTE GA-K8N-SLI - nForce4 SLi Procesor: AMD Athlon 64 3000+ Venice BOX, 939 Paměť: 2 x Corsair DIMM 512MB DDR 400MHz CL2.5 Grafická karta: MicroStar NX7600GS-T2D256EH 256MB, PCI-E Pevný disk: Western Digital Caviar WD2500KS - 250GB 16MB SATA II DVD-RW – DVD - RAM LG SuperMulti GSA-H20L černá OEM - DVD-R/+R, DualLayer Case: Thermaltake Mambo VC2000 – Middletower Zdroj: Fortron FSP400-60THN-P 400W
USB, multimediální vstupní zařízení, nejlépe bezdrátová již mohou způsobit komplikace (nevím, nevyznám se).Mam USB mys ktera jede uz i pri startu instalace, takze tvrzeni nevim, nevyznam se je jedno skrtnuto
Zřejmě se budeš muset rozloučit s Flash playerem, Operou a množstvím aplikací, které nebyly pro 64bit portovány. (nevyznám se, nevím
Proč? Jde přeci nainstalovat 32bitové distro. Zmíněný disk mi běhá perfektně.
zřejmě se budeš muset rozloučit s Flash playerem, Operoubohuzel nevim jak v suse ale v gentoo je na tohle 32 bitova opera nebo firefox i s flashem podobna situace je treba s mplayerem a win32 kodeky...v tom bych problem nevidel
Myslím, že sestava je slušná, nemám výtku.
V podstatě jediné co by mohlo být problematické (obecně, ne v této sestavě) je základní deska (čipset) a grafika. Co se grafiky týče, tak pro Linux nic lepšího než víceméně jakoukoliv nVidii vybrat nelze. Volba grafiky od nVidie tedy může plně záležet na ceně, výkonu, příp. dalších drobnostech jako je třeba pasivní chlazení.
Čipset od nVidie je taky supr. Rozhodně není v ničem špatný. Někdo zmiňoval problémy s NF2, ale to je trochu zastaralá záležitost. Já mám vyzkoušeno několik základních desek s nForce 3 a jednu s nForce 4. Vše bez problémů, ovšem a to je velmi důležité, nikde nepoužívám binární ovladače, vždy vanilla jádro a s tím to funguje zcela spolehlivě.
Ostatní komponenty budou fungovat s čímkoliv. (případný vadný kus může dělat problémy, ale to vždy a se vším)
Tiskni
Sdílej: