Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
head
, tail
apod.), který by uměl vypsat každý n-tý řádek? Nebo dokonce třeba každou sekundu vypsal poslední řádek, který dostal na vstupu? Napsat to třeba v Pythonu by nebyl problém, ale žíkám si, že už to musí existovat…
K čemu bych to potřeboval? Některé programy mají jen dvě volby 2: buď něco dělá, ale nevypisuje nic, nebo vypisuje info třeba o každém zpracovávaném souboru. Např. cp
kopíruje a kopíruje a nezbývá, než čekat až (zda) skončí. Naproti tomu cp -v
vypisuje název každého kopírovaného souboru. Což při vzdáleném připojení přes ssh
taky není úplně ono… Líbilo by se mi přesměrovat výstup cp -v
do nějakého filtru, který by vypsal třeba každý stý řádek. Takže bych věděl, že se něco děje, případně bych dokázal zjistit, kde se kopírování zaseklo, ale neposílal by se mi zbytečně dlouhatánský výpis.
cp -g
?
tail -f /cesta/k/souboru_kde_mi_na_konci_pribyvaji_radkyTím souborem může být třeba log, nebo přesměrovaný výstup, atd. atd.. Je tolik možností a variant...
tail -f
vypisuje data, která byla do streamu přidána od posledního výpisu, tj. vypíše je všechna. Takže psát
cat soubor.txt | tail -fvyjde nastejno, jako
cat soubor.txtakorát je to daleko složitější a neefektivnější. Ale jinak díky za snahu
first~step Match every step'th line starting with line first. For example, ``sed -n 1~2p'' will print all the odd-numbered lines in the input stream, and the address 2~5 will match every fifth line, starting with the second. (This is an extension.)
#!/bin/bash let I=0 while read line; do let I++ if [ $I -eq 10 ]; then let I=0 echo $line fi done
sed -n '{n;n;n;n;n;n;n;n;n;p}' zdroj_radku.txtPro hůř chápavé:
cat zdroj_radku.txt | sed -n '{n;n;n;n;n;n;n;n;n;p}'
sed
devětkrát hop (n). Možná to tedy jde zapsat i nějak jednodušeji (9 x n ?) ale nechce se mi to hledat.
cat
em? Abys ukázal že jej lze použít i na proud dat? No, ono by se od programu jménem Stream editor, řekl bych, dalo očekávat, že umí pracovat s proudem dat # vypis $N riadkov zacinajuc riadkom $R tail +$R | head -$N
#!/usr/bin/env python import time, sys for i in xrange(10): sys.stdout.write('%d\n' %i) sys.stdout.flush() time.sleep(1)přesměruju tomuto programu
#!/usr/bin/env python import sys while True: line = sys.stdin.readline() if not line: break sys.stdout.write(line)Tak se to bude vypisovat hezky postupně. Ale kdybych v tom prvním programu vynechal flush(), tak mám prostě smůlu.
cp
. Stačí si vyzkoušet samotné
cp -v | lessnebo třeba
find … | lessŘádky se neobjevují postupně, ale vždy se objeví až celý kus výpisu najednou. Asi se holt budu muset smířit s tím, že takovýhle výpis zbytečně zaplňuje obrazovku a přenáší se po síti…
zsh
, našel jsem stejný problém, jeho řešení je "úkrok stranou" – zsh to nejspíš neumí, odkazuje se tam na ptyget (autorem je DJB, což je snad záruka kvality), podívám se, co to umí…
Díky všem za rady. A taky díky adminům za přidání "v" do toho mého "ýpisu". Někdo mi ho musel cestou ukradnout, protože v náhledu určitě bylo
Tiskni
Sdílej: