Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
head
, tail
apod.), který by uměl vypsat každý n-tý řádek? Nebo dokonce třeba každou sekundu vypsal poslední řádek, který dostal na vstupu? Napsat to třeba v Pythonu by nebyl problém, ale žíkám si, že už to musí existovat…
K čemu bych to potřeboval? Některé programy mají jen dvě volby 2: buď něco dělá, ale nevypisuje nic, nebo vypisuje info třeba o každém zpracovávaném souboru. Např. cp
kopíruje a kopíruje a nezbývá, než čekat až (zda) skončí. Naproti tomu cp -v
vypisuje název každého kopírovaného souboru. Což při vzdáleném připojení přes ssh
taky není úplně ono… Líbilo by se mi přesměrovat výstup cp -v
do nějakého filtru, který by vypsal třeba každý stý řádek. Takže bych věděl, že se něco děje, případně bych dokázal zjistit, kde se kopírování zaseklo, ale neposílal by se mi zbytečně dlouhatánský výpis.
cp -g
?
tail -f /cesta/k/souboru_kde_mi_na_konci_pribyvaji_radkyTím souborem může být třeba log, nebo přesměrovaný výstup, atd. atd.. Je tolik možností a variant...
tail -f
vypisuje data, která byla do streamu přidána od posledního výpisu, tj. vypíše je všechna. Takže psát
cat soubor.txt | tail -fvyjde nastejno, jako
cat soubor.txtakorát je to daleko složitější a neefektivnější. Ale jinak díky za snahu
first~step Match every step'th line starting with line first. For example, ``sed -n 1~2p'' will print all the odd-numbered lines in the input stream, and the address 2~5 will match every fifth line, starting with the second. (This is an extension.)
#!/bin/bash let I=0 while read line; do let I++ if [ $I -eq 10 ]; then let I=0 echo $line fi done
sed -n '{n;n;n;n;n;n;n;n;n;p}' zdroj_radku.txtPro hůř chápavé:
cat zdroj_radku.txt | sed -n '{n;n;n;n;n;n;n;n;n;p}'
sed
devětkrát hop (n). Možná to tedy jde zapsat i nějak jednodušeji (9 x n ?) ale nechce se mi to hledat.
cat
em? Abys ukázal že jej lze použít i na proud dat? No, ono by se od programu jménem Stream editor, řekl bych, dalo očekávat, že umí pracovat s proudem dat # vypis $N riadkov zacinajuc riadkom $R tail +$R | head -$N
#!/usr/bin/env python import time, sys for i in xrange(10): sys.stdout.write('%d\n' %i) sys.stdout.flush() time.sleep(1)přesměruju tomuto programu
#!/usr/bin/env python import sys while True: line = sys.stdin.readline() if not line: break sys.stdout.write(line)Tak se to bude vypisovat hezky postupně. Ale kdybych v tom prvním programu vynechal flush(), tak mám prostě smůlu.
cp
. Stačí si vyzkoušet samotné
cp -v | lessnebo třeba
find … | lessŘádky se neobjevují postupně, ale vždy se objeví až celý kus výpisu najednou. Asi se holt budu muset smířit s tím, že takovýhle výpis zbytečně zaplňuje obrazovku a přenáší se po síti…
zsh
, našel jsem stejný problém, jeho řešení je "úkrok stranou" – zsh to nejspíš neumí, odkazuje se tam na ptyget (autorem je DJB, což je snad záruka kvality), podívám se, co to umí…
Díky všem za rady. A taky díky adminům za přidání "v" do toho mého "ýpisu". Někdo mi ho musel cestou ukradnout, protože v náhledu určitě bylo
Tiskni
Sdílej: