Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
head
, tail
apod.), který by uměl vypsat každý n-tý řádek? Nebo dokonce třeba každou sekundu vypsal poslední řádek, který dostal na vstupu? Napsat to třeba v Pythonu by nebyl problém, ale žíkám si, že už to musí existovat…
K čemu bych to potřeboval? Některé programy mají jen dvě volby 2: buď něco dělá, ale nevypisuje nic, nebo vypisuje info třeba o každém zpracovávaném souboru. Např. cp
kopíruje a kopíruje a nezbývá, než čekat až (zda) skončí. Naproti tomu cp -v
vypisuje název každého kopírovaného souboru. Což při vzdáleném připojení přes ssh
taky není úplně ono… Líbilo by se mi přesměrovat výstup cp -v
do nějakého filtru, který by vypsal třeba každý stý řádek. Takže bych věděl, že se něco děje, případně bych dokázal zjistit, kde se kopírování zaseklo, ale neposílal by se mi zbytečně dlouhatánský výpis.
cp -g
?
tail -f /cesta/k/souboru_kde_mi_na_konci_pribyvaji_radkyTím souborem může být třeba log, nebo přesměrovaný výstup, atd. atd.. Je tolik možností a variant...
tail -f
vypisuje data, která byla do streamu přidána od posledního výpisu, tj. vypíše je všechna. Takže psát
cat soubor.txt | tail -fvyjde nastejno, jako
cat soubor.txtakorát je to daleko složitější a neefektivnější. Ale jinak díky za snahu
first~step Match every step'th line starting with line first. For example, ``sed -n 1~2p'' will print all the odd-numbered lines in the input stream, and the address 2~5 will match every fifth line, starting with the second. (This is an extension.)
#!/bin/bash let I=0 while read line; do let I++ if [ $I -eq 10 ]; then let I=0 echo $line fi done
sed -n '{n;n;n;n;n;n;n;n;n;p}' zdroj_radku.txtPro hůř chápavé:
cat zdroj_radku.txt | sed -n '{n;n;n;n;n;n;n;n;n;p}'
sed
devětkrát hop (n). Možná to tedy jde zapsat i nějak jednodušeji (9 x n ?) ale nechce se mi to hledat.
cat
em? Abys ukázal že jej lze použít i na proud dat? No, ono by se od programu jménem Stream editor, řekl bych, dalo očekávat, že umí pracovat s proudem dat # vypis $N riadkov zacinajuc riadkom $R tail +$R | head -$N
#!/usr/bin/env python import time, sys for i in xrange(10): sys.stdout.write('%d\n' %i) sys.stdout.flush() time.sleep(1)přesměruju tomuto programu
#!/usr/bin/env python import sys while True: line = sys.stdin.readline() if not line: break sys.stdout.write(line)Tak se to bude vypisovat hezky postupně. Ale kdybych v tom prvním programu vynechal flush(), tak mám prostě smůlu.
cp
. Stačí si vyzkoušet samotné
cp -v | lessnebo třeba
find … | lessŘádky se neobjevují postupně, ale vždy se objeví až celý kus výpisu najednou. Asi se holt budu muset smířit s tím, že takovýhle výpis zbytečně zaplňuje obrazovku a přenáší se po síti…
zsh
, našel jsem stejný problém, jeho řešení je "úkrok stranou" – zsh to nejspíš neumí, odkazuje se tam na ptyget (autorem je DJB, což je snad záruka kvality), podívám se, co to umí…
Díky všem za rady. A taky díky adminům za přidání "v" do toho mého "ýpisu". Někdo mi ho musel cestou ukradnout, protože v náhledu určitě bylo
Tiskni
Sdílej: