Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
To bys musel mít opravdu hoooodně rychlou konektivitu do netu, což lze prakticky asi jen v cesnetu.Hint 2: Mnoho malých konektivit udělá skoro totéž jako jedna velká. Počítače provádějící distribuované výpočty (BOINC) mají v součtu asi poloviční výkon (měřeno podle FLOPS), než nejvýkonější superpočítač na Zemi. Docela slušný výkon, na to, že jsou to stanice, se kterými se primárně dělá něco úplně jinýho.
Za domácí úkol radši stavím síť, kterou mi díky bohu žádné P2P pakety nezahlcují, takže to asi dělám dobře a tudíž vím o čem mluvím.Protože jsi P2P zakázal, takže ti to možná funguje, ale rozhodně ne dobře. Pokud něco funguje dobře, funguje všechno.
Dál nechápu co sem pleteš distribuované výpočty, když fungují docela jinak, než to co se tu řeší.Naopak. Fungují úplně stejně. U distribuovaných výpočtů jako majitel počítače poskytuješ dobrovolně část svého výkonu nějakému projektu, který považuješ za užitečný. U P2P jako majitel linky do internetu poskytuješ část své konektivity, abys ušetřil konektivitu autorům projektu, který považuješ za užitečný. Jinými slovy - liší se pouze předmět sdílení, ale princip je stejný.
Omlouvám se že do toho vstupuji, ale nemůžu jinak. :) Srovnávat FTP a SCP s torrentem? To snad nemyslíte vážně ne? :-/ Kromě toho vím že každý má právo na svůj vlastní názor, ale takováto kategorická prohlášení (p2p je mor) mě zvedají ze židle.a) jsem nic nesrovnával, ale odkazoval, že na přenos velkých objemů dat slouží i jiné protokoly než torrent a jemu podobné P2P výmysly, které takovýmto způsobem nezatěžují linku. b) jeho názor mu neberu a taky si neupírám vyjádřit názor svůj a to že to toleruješ svědčí o tom, že uvažuješ jako normální člověk. c) mě zas zvedají ze židle uživatelé, kteří ne že P2P využívají, ale zneužívají. Tím myslím, že to mají puštěné nonstop, i když vlastně stahují něco co je jim v podstatě totálně na houby. Zvedají mě ze židle proto, že díky takovýmto pak trpí uživatelé, kteří tohle nepraktikují a za jejich stejnou část do mlýna je jim odměnou pomalejší linka a tam kde to není ošetřeno i vysoká latence, takže se pak i mnohem rychlejší linka tváří jako šnek. Možná jsem se špatně vyjádřil. P2P jako takové mor není, ale jsou to uživatelé, kteří P2P zneužívají.
Tím myslím, že to mají puštěné nonstop, i když vlastně stahují něco co je jim v podstatě totálně na houby.S tím naprosto souhlasím. Takové lidi je třeba fackovat!
Tiskni
Sdílej: