Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Byla vydána aktualizována Příručka pro začínající wikipedisty a wikipedistky (pdf).
Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.
Byla vydána nová verze 7.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Správce hesel KeePassXC byl nahrazen správcem hesel GNOME Secrets. Bitcoinová peněženka Electrum byla povýšena na verzi 4.7.0. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.8. Další novinky v příslušném seznamu.
Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.
Porota v Los Angeles shledala firmy Google a Meta odpovědnými v přelomovém soudním sporu, který se týká závislosti na sociálních sítích; firmy musí zaplatit odškodné tři miliony dolarů (63,4 milionu Kč). Společnosti, které s verdiktem nesouhlasí, čelily obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Porota došla k závěru, že technologické společnosti při navrhování a
… více »Jelikož vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM, Drew DeVault se rozhodl forknout Vim a vytvořil projekt Vim Classic. Vychází z Vimu 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování.
Byla vydána nová verze 0.56 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Instalovat ji lze také z Flathubu.
FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, byl vydán ve verzi 1.1 (YouTube). Po roce a čtyřech měsících od předchozí verze 1.0. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Společnost OpenAI oznámila [𝕏], že ukončí aplikaci Sora pro generování krátkých videí pomocí umělé inteligence. Podrobné informace a harmonogram pro aplikaci a API budou brzy zveřejněny.
vcera/dnes admini uzamkli diskusiu o mojom konci s linuxom. nechapem preco, bola tam konkretna otazka - ci pozna niekto OSS, ktory podporuje rozne net pripojenia bez nastavovania. alebo su vsetci admini taki zaslepeni, ze hocijaka negativna zmienka o linuxe je neziaduca???
KOMUNIZMUS a doba jednoho nazoru skoncili.
OK, aby som iba nekritizoval. Tu je moja otazka:
Nie je mozne vytvorit nejaku peticiu s navrhom pre vyvojarov linuxu/kernelu, aby sa zamerali hlavne na podporu pripojenia na net???
vcera sa par ludi na mna vrhlo ze ci neviem pouzivat google. Ja ho pouzivat viem, ale bol som x-krat v situacii kedy sietovka nefungovala a ja som nemal ine PC(resp.CD s Win).
ked je spojazdnene pripojenie na net, tak si kazdy clovek schopny citat nastavi aj pana Boha. Ked to pripojenie nefunguje tak musim ist do net cafe, sosnut HOWTO, zdrojaky ist domov a vyskusat. ak sa nepodari tak klusam do net cafe naspat. Je to fakt velmi neprakticke.
a btw. to ze som so Suse a MDK zacinal to neznamena ze na nich fungujem aj teraz.
Moja otazka este raz - pozna niekto OSS, ktory je idealny na saskovanie s roznym pripojenim na net? Nemusi to byt full distro.
Toto je mozno dobry napad na nove mini distro na USB - minimum softu a ovladacov, maximum ovladacov pre sietovky.
Alebo taky projekt uz existuje?
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
inak sorry, ospravdlnujem sa. ta peticia je zbytocna, take distro(s podporou vsetkych moznych sietoviek) uz existuje (prave som ho objavil v mojom obale s linuxovymi a *BSD CD-ckami) :). www.remote-exploit.org - live distro pre "testovanie" bezpecnosti sieti. nabuduce sa najprv poobzeram okolo seba a az potom budem posielat otazky :)
sorry. inak dik za ochotu pomoct. ta 2200BG je easy(par riadkov kodu), problem je s GPRS modemom v SE K300i.
alebo su vsetci admini taki zaslepeni, ze hocijaka negativna zmienka o linuxe je neziaduca???Vlákno jsem uzamykal já. Vzpomínám-li si správně, tak jsem v odůvodnění nikde nezmiňoval, že by nám vadilo negativní vyjadřování o Linuxu. Pokud jsi to z toho vyčetl, máš velmi bujnou fantazii. Vlákno bylo uzamčeno z následujícího důvodu: abychom udrželi diskuzní fóra na abclinuxu.cz pokud možno co nejvíce funkční, je potřeba hlídat, aby se v nich nepovalovaly diskuze, které nikomu nepomohou s řešením problémů. Diskuze, kterou jsi založil, je možná zajímavá, podnětná a důležitá, ale NEPATŘÍ do diskuzního fóra. Naznačil jsem, že by bylo vhodnější ji přesunout do blogu. V diskuzních fórech mají své místo otázky, které se snaží řešit KONKRÉTNÍ problémy. Napíšeš-li, že se ti má někdo ozvat na ICQ, až se objeví distribuce, která všechno zvládne, nejedná se o řešení konkrétního problému. Ačkoliv proti tomu nic nemám, opakuji, že to nepatří do diskuzního fóra. Chceš-li o tom diskutovat, využij blogy. Chceš-li se dobrat odpovědi v diskuzním fóru, formuluj prosím svou otázku např. takto: Mám wifi kartu XYZ, pro kterou jsem si stáhl Ovladač 1.0. Nedaří se mi však kartu s ovladačem zprovoznit. Výpis lsmod:
Tiskni
Sdílej: