Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
deborphan
a apt-get clean
ale nejak moc to nepomohlo. Kdysi jsem se tu ptal jak je to s fragmentaci linuxovych filesystemu, protoze jsem na to byl zvykly kdys jsem pouzival win a bylo me receno ze fragmentace neexistuje a defragmentace se neprovadi./
mam 14GB velky a je vyuzitych 4GB, jsou na jednom oddile vsechny adresare krome /home
. Premyslel jsem jestli by nepomohlo sytstem preinstalovat a dat zvlast treba /usr
a /var
, ale nevim jestli by to k necemu bylo, jestli mate nekso skusenosti tak napiste.Kdysi jsem se tu ptal jak je to s fragmentaci linuxovych filesystemu, protoze jsem na to byl zvykly kdys jsem pouzival win a bylo me receno ze fragmentace neexistuje a defragmentace se neprovadi.
Tohle je mýtus, fragmentace FS celkem logicky existovat musí. Linuxové FS si s tím sice umějí poradit lépe (např. lepším vyhledáváním volných bloků při vytváření souoborů), než např. FAT, ale není to tak slavné, jak si někteří myslí. Sám jsem se tímto problémem zabýval, jediný FS, který má online defrag je XFS (a nástroj xfs_fsr). A pro ext3 jsem našel jedinou radu: překopírovat soubory jinam a nakopírovat zase zpět. Takže pokud to nemáte na XFS, tak vám nic jiného nezbude.
# hdparm /dev/sda
/dev/sda:
IO_support = 0 (default 16-bit)
readonly = 0 (off)
readahead = 256 (on)
geometry = 24321/255/63, sectors = 390721968, start = 0
using_dma = 1 (on)
takze DMA u toho disku zaple neni.hdparm -d /dev/sda
a nic se nezmenilo, tak nevim.hdparm -tT /dev/sda
?
# hdparm -tT /dev/sda
/dev/sda:
Timing cached reads: 1300 MB in 2.00 seconds = 649.45 MB/sec
Timing buffered disk reads: 176 MB in 3.01 seconds = 58.40 MB/sec
aptitude dist-upgrade
. Takze nechapu cim se mohlo zpusobit ze system uz nema puvodni rychlost.
ps aux
a ps aux |wc -l
?
ps aux |wc -l
napise 94. to si myslim ze neni moc. A bohuzel nejsu zas takovy exxpert abych v procesech nasel neco co muze skodit, muzu sem postnout ps aux
jestli to knecemu bude.# free -m
total used free shared buffers cached
Mem: 504 370 133 0 19 212
-/+ buffers/cache: 139 364
Swap: 666 0 666
# uptime
11:33:33 up 1:41, 2 users, load average: 0.10, 0.23, 0.23
uptime
?
/mnt/system
pripojim / a do /mnt/home
dam domovsky adresar.
pak zkopiruju cely obsah /mnt/system do /mnt/home, puvodni smazu a pak to skopiruju zase zpet. cp
, ale tak aby to zachovalo vsechna opravneni. Proste aby to nezmenilo vubec nic, byl bych nerad kdyby system nenabootoval. Taky me neni jasne co se stane s adresari /proc
a /dev
, nebude to necemu vadit ?
cp -a
resp. dobre skusenosti mam s rsync -a
a nanovo vytvoril filesystem. Posli ps aux
a skontroluj dmesg
.
cp -a /mnt/system/* /mnt/home/backup
rm -rf /mnt/system/*
cp -a /mnt/home/backup/* /mnt/system/
shutdown -r now
a budu doufat ze to pojededpkg --get-selections
, nainstaluju base system, dpkg --get-set-selections
mi obnoví požadované stavy balíčků a jsem jeden apt-get od cíle Jo, tohle by mělo fungovat. Sám kopíruju systém pomocí cp -a
běžně (dokonce to jde i v mc
spouštěném pod rootem -- má tam položku zachovat práva). Jinak, místo vymazání obsahu původního /
bych raději znovu vytvořil FS (pokud ext3, tak s parametry: journal_writeback, commit=60 (klidně i víc), noatime, dir_index).
Jak někdo psal, nejprve si změř pomocí time
jak dlouho se staruje pomálá aplikace teď a zkus to samé po rekopírování. Ať vidíš, jestli to pomohlo.
cp -a
jsem prekopiroval pryc cely / a pak jsem ho dal zase zpatky, viz muj komentar vyse. system bez problemu nabootoval a je znat velky rozdil v rychlosti - spousteni aplikaci, celkova odezva systemu. mozna i boot se o neco malo zrychlil. zrejme fragmentace linuxovych FS nebude tak bezvyznamny problem jak vsichni tvrdi mkfs.reiserfs /dev/...
a skopirovat naspat.
Tiskni
Sdílej: