6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Takze nabootuju napr. z flasky. Budu dotazan na heslo. Zadam heslo. Z flasky se stahne nejaky "certifikat" pomoci, ktereho rozsifruje filesystem a nabootuje linux
cryptsetup -y create cryptdisk /dev/hda5 -c blowfish -h sha512 device-mapper: table: 254:0: crypt: Device lookup failed device-mapper: ioctl: error adding target to table device-mapper: ioctl: device doesnt appear to be in the dev hash table command failed: device-mapper: reload ioctl failed: invalid argumentCo delam spatne? Jedu podle navodu na http://www.debianhelp.org/node/1116
V čem je ten truecrypt lepší než standardní systémové nástroje?
P.S.: obávám se, že 128 milibitů bude na klíč málo… :-)
/dev/mapper/niečo
existuje) nachádza v pamäti. Správa pamäte nemá informácie o tom, čo je bezpečné swapovať a čo nie, takže sa nedá vylúčiť, že stránka pamäte s kľúčom bude odswapovaná na swap partíciu v NEZAŠIFROVANEJ podobe. V takom prípade útočník môže kľúč dohľadať. Považujem to za málo pravdepodobné, napriek tomu som si to zariadil tak, že swap sa vytvorií až po boote na zariadení /dev/mapper/swap
, na ktorého zašifrovanie sa použije reťazec z /dev/random
(server má HW RNG, takže lockup pri boote nehrozí). Neviem čo to spraví pri pokuse o hibernáciu, ale keďže sa jedná o server, tak to neriešim.
Tiskni
Sdílej: