Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Po půl roce vývoje od vydání verze 47 bylo vydáno GNOME 48 s kódovým názvem Bengaluru. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Vypíchnout lze počáteční podporu HDR, nová výchozí písma Adwaita Sans a Adwaita Mono, přehrávač zvukových souborů Decibely, Pohodu v Nastavení (Digital Wellbeing), …
Engineering Open House v Red Hatu v Brně proběhne v pondělí 31. března [Facebook].
Byla vydána nová stabilní verze 7.2 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 134. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jestli se nepletu, tak bud se to da zaridit primo konfiguraci sshd, nebo firewallu pres iptables. O iptables vysla pomerne pekna serie na rootu.
Pres iptables by to slo docela hezky vyresit zavolanim prikazu
iptables -A INPUT -p 22 -s ! $POVOLENE_IP -j DROP
kde $POVOLENE_IP
oznacuje onu ipadresu...
ALL:ALL a do /etc/hosts.allow povolit pro ssh jen pristup z jedne ip adresy . napr.: sshd: 123.456.789.123man hosts.allow man hosts.deny ale iptables je lepsi reseni
iptables
je lepsi reseni. Prave kvuli tomuhle existuji dane soubory. Nehlede na to, ze toho umi mnohem vice nez jen slepe odmitat spojeni. Dokazi odmitnout dokonce jen urcite vzdalene uzivatele apod. To z nich cini daleko lepsi reseni.
Dokazi odmitnout dokonce jen urcite vzdalene uzivatele apod. To z nich cini daleko lepsi reseni.
Doufám, že jste to jen nešikovně napsal a nemyslíte tím opravdu filtraci podle výsledku ident dotazu, kteřá za prvé k ničemu není, za druhé už dávno skoro nikde nefunguje a za třetí zdržuje otevírání session.
Tiskni
Sdílej: