Chcete udržet krok s módou? Tak od ledna terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě hnědé jako čokoládová nebo kávová pěna. Barvou roku 2025 je PANTONE 17-1230 Mocha Mousse aneb #A47864.
Byla vydána nová verze 24.2 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Yonada. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Btw2 802.cz mam taky a snazim se provolat tech par poslednich korun a zdrhnout - nekolikrat se mi stalo ze sluzba vubec nefungovala a maji tam nejake divne blokovani protoze kdyz jsem v zahranici tak me proste odmitaji. Xphone je zatim bez problemu.Ano, 802 blokovala zahraniční IP, měli na své SIP ústředny docela masivní DOS útoky a řešili to takhle. Tenkrát dávali k dispozici pouze geograficky místně příslušná čísla, takže to nebyl problém. Teď už tuším nabízejí i negeografická, takže něco se v tomhle směru muselo pohnout. Více informací najdete na mnou výše odkazovaném fóru.
802.cz mi poslal email ze meni od zitrka sve SIP servery. Tezko rict jestli je to April, nebo ne. Ano volam z ceskeho cisla ze zahranici a ano obavam se, ze timto mam od zitrka dotelefonovano. Nainstaloval jsem 802.cz rodicum prarodicum i tchanovcum. a chodilo to hezky Soulad s podminkami CTU je usmevny s ohledem na skutecnost, ze mobilni roaming umoznuje mit ceske cislo v zahranici uz roky. Jde asi spise o to, ze na tomto nelze tolik ryzovat. Nu coz. nemel jsem rad SKYPE, ale asi si ho zase zavedu a 802.cz uplne odstrihnu vsem, kterym jsem to zavedl. Nedalam si iluze ze me protelefonovane 2000 rocne 802.cz vytrhnou, nebo polozi. Pokud to ale udela kazdy druhy asi se na hlave skrabat budou... a CTU by mel uz nekdo poslat do $%^&* tam kam patri - na smetiste technologickych dejin
Tiskni Sdílej: