Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Btw2 802.cz mam taky a snazim se provolat tech par poslednich korun a zdrhnout - nekolikrat se mi stalo ze sluzba vubec nefungovala a maji tam nejake divne blokovani protoze kdyz jsem v zahranici tak me proste odmitaji. Xphone je zatim bez problemu.Ano, 802 blokovala zahraniční IP, měli na své SIP ústředny docela masivní DOS útoky a řešili to takhle. Tenkrát dávali k dispozici pouze geograficky místně příslušná čísla, takže to nebyl problém. Teď už tuším nabízejí i negeografická, takže něco se v tomhle směru muselo pohnout. Více informací najdete na mnou výše odkazovaném fóru.
802.cz mi poslal email ze meni od zitrka sve SIP servery. Tezko rict jestli je to April, nebo ne. Ano volam z ceskeho cisla ze zahranici a ano obavam se, ze timto mam od zitrka dotelefonovano. Nainstaloval jsem 802.cz rodicum prarodicum i tchanovcum. a chodilo to hezky Soulad s podminkami CTU je usmevny s ohledem na skutecnost, ze mobilni roaming umoznuje mit ceske cislo v zahranici uz roky. Jde asi spise o to, ze na tomto nelze tolik ryzovat. Nu coz. nemel jsem rad SKYPE, ale asi si ho zase zavedu a 802.cz uplne odstrihnu vsem, kterym jsem to zavedl. Nedalam si iluze ze me protelefonovane 2000 rocne 802.cz vytrhnou, nebo polozi. Pokud to ale udela kazdy druhy asi se na hlave skrabat budou... a CTU by mel uz nekdo poslat do $%^&* tam kam patri - na smetiste technologickych dejin
Tiskni
Sdílej: