Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Dnes jsem se v práci zhrozil, když kolega připojil svůj flash disk do linuxového PC a uviděl jsem čínštinu místo češtiny. Sám diakritiku v názvech nepoužívám. Ale jako šikovný správce bych to rád vyřešil.
Takže můj dotaz zní: Jak aplikovat připojovací volby iocharset=utf8,codepage=cp1250
pro sd* zařízení, připojované automaticky přes hal+udev? (Stará se o to pmount-hal? autofs nepoužívám)
mount
s parametrem remount
, který umožňuje přidávat volby již připojeným zařízením.
Skript mount.sh
v systému nikde nemám.
Možná, že se mýlím, ale jsem přesvědčen o tom, že o připojování se oravdu stará pmount-hal. Tohle je info z manuálové stránky:
pmount ("policy mount") is a wrapper around the standard mount program which permits normal users to mount removable devices without a matching /etc/fstab entry.
pmount-hal extends pmount by making it work together with hal (Hardware Abstration Layer). pmount-hal will ask hal about values for certain mount flags (like noatime and async) and the prefered mount point name and pass it to pmount, thus respecting the configured device storage policy.
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <deviceinfo version="0.2"> <device> <match key="volume.fstype" string="vfat"> <merge key="storage.policy.default.mount_option.iocharset=utf8" type="bool">true</merge> </match> </device> </deviceinfo>
/usr/share/hal/fdi/
, takže to bude muset patrně přijít do některého z nich (nebo si mohu vytvořit svůj další? A jak potom o něm dát vědět systému?). V každém případě mi Google k tomu našel spoustu relevantních odkazů, takže se snad cíle dopátrám. Děkuji
Tiskni Sdílej: