Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Dnes jsem se v práci zhrozil, když kolega připojil svůj flash disk do linuxového PC a uviděl jsem čínštinu místo češtiny. Sám diakritiku v názvech nepoužívám. Ale jako šikovný správce bych to rád vyřešil.
Takže můj dotaz zní: Jak aplikovat připojovací volby iocharset=utf8,codepage=cp1250
pro sd* zařízení, připojované automaticky přes hal+udev? (Stará se o to pmount-hal? autofs nepoužívám)
mount
s parametrem remount
, který umožňuje přidávat volby již připojeným zařízením.
Skript mount.sh
v systému nikde nemám.
Možná, že se mýlím, ale jsem přesvědčen o tom, že o připojování se oravdu stará pmount-hal. Tohle je info z manuálové stránky:
pmount ("policy mount") is a wrapper around the standard mount program which permits normal users to mount removable devices without a matching /etc/fstab entry.
pmount-hal extends pmount by making it work together with hal (Hardware Abstration Layer). pmount-hal will ask hal about values for certain mount flags (like noatime and async) and the prefered mount point name and pass it to pmount, thus respecting the configured device storage policy.
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <deviceinfo version="0.2"> <device> <match key="volume.fstype" string="vfat"> <merge key="storage.policy.default.mount_option.iocharset=utf8" type="bool">true</merge> </match> </device> </deviceinfo>
/usr/share/hal/fdi/
, takže to bude muset patrně přijít do některého z nich (nebo si mohu vytvořit svůj další? A jak potom o něm dát vědět systému?). V každém případě mi Google k tomu našel spoustu relevantních odkazů, takže se snad cíle dopátrám. Děkuji
Tiskni
Sdílej: