Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
sudo -i
.
Root pod X ma co delat, neplet si to se spoustenim X s pravy roota.Spíše jste mě špatně pochopil samozřejmě že něco jako root potřebuji pod X spustit (abych něco nastavil atd....) ale abych spouštěl vše pod rootem je nesmysl a je správně že mu to nepovolí. A zaručeně jako root nemusí prohlížet stránky na internetu
… neumim takze se neboj ze neco vyveduNo právě… Pod
root
em člověk nedělá ne proto, aby něco nepokazil záměrně, ale aby něco nepokazil omylem. Třeba že si "omylem" spustí nějaký děravý program…
Zadny - bezpecnostni ohrozeni (sudo se ridi nastavenim v /etc/sudoers). Ucelem je nespoustet potencialne nebezpecne aplikace.
Dnes velice prselo. Vzpomenul jsem si, ze mam zapnutou cisticku vody pres prodluzovacku, na kterou prsi. Nemusel jsem vypinat pojistky, nemusel jsem si ani brat gumove rukavice a gumaky. Voda se ke kontaktum nedostala. Ale presto jsem to udelal.
sudo
, ale jako běžný uživatel. V tom je ten rozdíl.
sudo passwd
/etc/ini.d/xdm stop startx
A jini lide zase nechteji sirit tento zpusob reseni problemu, protoze takto se to nedela.
sice mi linux znicil hodne veciJestli to s tím zvykem pracovat pořád pod rootem nebude souviset. On to totiž nejspíš nezničil "Linux" sám od sebe, ale nějaký uživatel v něm, nejspíš root…
To co chceš je totiž skoro tak nerozumné jako nahradit 2 spouštěcí tlačítka u sekačky plechu šlapkou.
Pokud si tak pohodlný nastav si aliasy v bashi. Já mám např.
alias ns="su -c '/bin/netstat -natuepc'"
alias tm="tail -n 80 -f /var/log/messages"
Když si nastavíš sudo můžeš poušít třeba.
alias rootmc="sudo mc"
alias modemup="sudo /cesta/ke/scriptu/k/nahozeni/modemu"
Vsak on te nekdo svrhne a ty prestanes byt panem sveho pocitace...
rm -rf /
Bude sranda umount -l /
taky zajímavá věc muzu dat / jako pristupne vsem ale az se mi nekdo do pocitace naboura jsem jaksi nekdeNo jasně. A jak se vám tam někdo nabourá? Často přes chybu v běžící aplikaci. Pokud bude mít ta aplikace práva uživatele, nezmůže skoro nic. Pokud bude mít práva roota (a to ve vašem případě bude každá, protože je jinak nespouštíte), může si dělat co chce. Nehledě k tomu že i blbý překlep ve skriptu může nadělat v systému paseku. Ale jak jsem říkal, váš boj... Uvědomte si akorát že vašemu systému odebíráte jednu z největších bezpečnostních výhod které má před Windows.
Tiskni
Sdílej: