Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Pokročilý uživatelé mohou na Mandrivu pohlížet s despektem, nicméně i jim může sloužit k plné spokojenosti."Nevím, kdo tohle psal (nemám náladu se dívat), ale napsal to jako hňup
Protože jsem autor toho výroku, tak tady odpovím. Řada velmi zkušených lidí pohlíží na Mandriváky poněkudsi zpatra (činí tak zejména Slackwaristi a Gentoočkaři). Já jsem od Mandrivy odešel, ne z důvodů, že bych se chtěl dostat mezi ty znalé
, důvodů bylo mnoho, jiných a nebudu je tu psát.
Stojím si za tím, co jsem napsal. Skvělá distribuce pro začátečníka, ale od jistých požadavků některé věci v Mandrivě bolí. Mimochodem jeden z důvodů bylo to, že mám i PowerPC a zvykl jsem si na Ubuntu, aptitude mi vyhovuje více než rpm nástroje v Mandrivě.
Skvělá distribuce pro začátečníka, ale od jistých požadavků některé věci v Mandrivě bolí.No to je jádro pudla, na to se asi původnítazatel Huggo ptá. Mně by to teda taky zajímalo. Jký požadavky?
Tak OKi, alespoň něco:
Prostě jak jsem řekl kolegovi. 1000 malých a nevýznamných problémů, ale v součtu mě otrávily. Prostě jsem pak čuchnul k něčemu, co fungovalo lépe a své volby nelituji.
u mega dister jako debian, suse, mandriva bych si nebyl jist prehlednosti -- napr. ktery nastroj nahazuje sitova rozhrani na debianu a prirazuje jim ip adresy? ja to lehce nezjistil :( nejaky /sbin/ifup ? (pravda, moc jsem to nezkoumal podrobne).Trefa, je to ifup, dá se to lehce zjistit, je to jako všude jinde (i když někde je to jakoby skryté pod GUI nebo názvem init scriptu)
Ahoj, pořád slyším že mandriva je distro pro začátečníky, zatímco třeba gentoo je pro opravdové machry a tak.Tyhle řeči chápejte ve smyslu "i, také pro začátečníky", tzn. že má oproti distribucím, které bychom tak neoznačili, jakýsi bonus navíc, a tou je jakási příprava systému "na klíč" týmem profesionálních vývojářů. Ačkoliv si jistě můžete stejně jako u ostatních distribucí stáhnout jen základ a dávat si to dohromady sám - k čemuž jste např. u Gentoo nebo ArchLinuxu prostě donucen. To neznamená, že Gentoo nebo ArchLinux nejsou vhodné pro začátečníky, ale pouze to, že zprovoznění a údržba systému na vás bude klást rozdílné nároky: hlavně se to týká ochoty osvojit si různé znalosti. Distribuce označované jako vhodné pro začátečníky tedy nejsou něco méněcenného jako "dětské kolo", ale naopak, jako kolo kompletně sestavené profesionální firmou tak, že už na něj nemusíte prakticky sahat. Distribuce "pro machry" (řekněme spíše experimentátory, co mají čas a náladu se v tom vrtat) v této analogii můžete přirovnat ke kolu, které obdržíte rozmontované v bedně spolu s návodem, jak si ho svépomocí dát dohromady. Vrtat se ovšem po libosti můžete i v tom kole, co dostanete sestavené, a taky si ho po libosti upravovat, stejně jako to kolo, co si sestavíte sám. Iluze distribuce "pro machry" vzniká z toho, že pochopitelně při svépomocném sestavování kola nuceně pochytíte některé znalosti či náznaky znalostí, které vám při tom pozdějším bastlení mohou pomoci. V případě distribucí jako Mandriva (nebo SUSE) nejste většinou k osvojení těchto znalostí (např. jak namontovat brzdy) nucen, abyste mohl plnohodnotně jezdit na slušném kole = kompletním operačním systému. Snad vám i ostatním tato malá analogie pomůže
Distribuce "pro machry" (řekněme spíše experimentátory, co mají čas a náladu se v tom vrtat) v této analogii můžete přirovnat ke kolu, které obdržíte rozmontované v bedně spolu s návodem, jak si ho svépomocí dát dohromady.Takže Gentoo je něco jako Ikea mezi Linuxovými distribucemi? Nemělo by se to jmenovat aspoň Gentøø?
Tiskni
Sdílej: