Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
startx -- wmaker
startx -- /usr/X11R6/bin/xtermAle uznávam - musí to jít i nějak složitě.
man startxTam se dozvíš potřebné informace. Přiklad:
[morcatko@ghoulie ~]$ cat .xinitrc #!/bin/sh # # ~/.xinitrc # # Executed by startx (run your window manager from here) # exec fluxbox [morcatko@ghoulie ~]$ startx xauth: creating new authority file /home/morcatko/.serverauth.5443 X Window System Version 7.1.1 Release Date: 12 May 2006 X Protocol Version 11, Revision 0, Release 7.1.1 Build Operating System: UNKNOWN Current Operating System: Linux ghoulie 2.6.18-ck #1 SMP PREEMPT Mon Nov 20 11:37:19 GMT 2006 i686 Build Date: 25 November 2006 Before reporting problems, check http://wiki.x.org to make sure that you have the latest version. Module Loader present Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting, (++) from command line, (!!) notice, (II) informational, (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown. (==) Log file: "/var/log/Xorg.0.log", Time: Thu Dec 7 15:32:18 2006 (==) Using config file: "/etc/X11/xorg.conf"atd... Jiný .xinitrc může vypadat třeba takhle:
[miky@ghoulie ~]$ cat .xinitrc #!/bin/sh # # ~/.xinitrc # # Executed by startx (run your window manager from here) # xrdb $HOME/.Xresources # start beryl and beryl-manager emerald & beryl & beryl-manager & startxfce4
Myslím, že to nechápete ani vzdáleně (bez urážky).
Jestli chcete, aby systém nabootoval do konzoly, bez X, tak prostě změňte výchozí runlevel. V Debianu je, tuším, implicitní 5 pro X a 3 pro textové rozhraní. Jak to udělat se dozvíte vyhledáváním tady na webu. X rozhraní potom z konzole spustíte pouhým zadánímstartx
. Jaký ten wm v X bude, určíte souborem .xinitrc
, ale jde to i jnak a nevím jestli má Debian nějakou aplikaci pro automatickou změnu wm, jako třeba desktopswitch
u Fedory.
Jestli vás nebaví se přihlašovat, ale chcete, aby se vám po startu automaticky spouštěli X, tak se k tomu klidně proklikejte v grafickém nastavení Gdm (implicitního pro Debian).
Nějaké grafické nastavení bude snad i pro tu změnu výchozího runlevelu.Tímto vlastně ten runlevel upravíte. Z runlevelu 5 na runlevel 3. ( V interpretaci, že 3 je textový a 5 X runlevel.)
Neurážim se, rád bych tomu rozuměl lépe (aspoň trochu méně vzdáleně).OK, tak můžete začít tím, co jste si o tom v dokumentaci Debianu zatím přečetl a pokračovat můžete tím, co vám není jasné
c1:1235:respawn:/sbin/agetty: 38400 tty1 linuxřádkem
c1:1235:respawn:/sbin/mingetty --autologin lukas tty1 linuxpak jsem si ale všimnul, že nemám program mingetty (v distribuci asi není). Můžete někdo poradit? Lze použít program getty nebo uugetty z balíku getty-ps? Děkuji předem PS: četl jsem tady, že pomocí KDM i GDM lze tohle asi řešit jinak, ale mám jen XDM a nic dalšího bych nerad na PC přidával.
0 = halt 1 = single user mode 2 = unused (but configured the same as runlevel 3) 3 = multiuser mode (default Slackware runlevel) 4 = X11 with KDM/GDM/XDM (sessions managers) 5 = unused (but configured the same as runlevel 3) 6 = rebootNevím co nastane, kdybych zadal co píšete. S inittabem bych nerad nějak divoce experimentovat. Nelze použít nějaký jiný program, než zmíněný mingetty? Nebo agetty s nějakým parametrem? Děkuji
c1:1235:respawn:/usr/bin/openvt -c 1 -s -e -f -- /bin/su -l -c /usr/bin/startx lukasNejprve se vytvoří nová virtuální konzole (usr/bin/openvt -c 1 -s -e -f), pak se vytvoří nová session a přepne se identita na požadovaného uživatele včetně doplňkových skupin (/bin/su lukas), po té se spustí uživatelův login shell (-l) a nakonec X11 relace (-c /usr/bin/startx).
c1:1235:respawn:/usr/bin/openvt -c 1 -s -e -f -- /bin/su -l lukasa výsledkem je tohle:
/bin/bash: lukas: No such file or directory
$ su -h Použití: su [volby] [ÚČET] Volby: -c, --command PŘÍKAZ vyvolanému shellu předá PŘÍKAZ -h, --help zobrazí tuto nápovědu a skončí -, -l, --login nastaví shell jako přihlašovací -m, -p, --preserve-environment zachová proměnné prostředí a ponechá současný shell -s, --shell SHELL místo výchozího shellu definovaného v passwd použije SHELLTak si to podle vaší verze upravte.
shadow-4.0.3
a v manuálu k su
je jediný parametr -c, takže jsem použil toto:
c1:1235:respawn:/usr/bin/openvt -c 1 -s -e -f -- /bin/su lukas -c /usr/bin/startx
Používám fvwm a v konfiguračních souborech jsem nastavil spuštění požadované aplikace, kterou jsem potřeboval, takže je vše vyřešeno k mé plné spokojenosti. Děkuji za rady.
PS: nefunguje dokonce ani su -h
/ su --help
. Nevím jaký to má důvod, ale je to tak.
su mark -c 'source /etc/profile;cd /home/mark;env-update;startx &'
do /etc/conf.d/local.start
na inych systemoch to treba dat inde
#!/bin/bash source /etc/profile export LOGNAME=root export HOME=/root cd ~ startx
Tiskni
Sdílej: