Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
startx -- wmaker
startx -- /usr/X11R6/bin/xtermAle uznávam - musí to jít i nějak složitě.
man startxTam se dozvíš potřebné informace. Přiklad:
[morcatko@ghoulie ~]$ cat .xinitrc #!/bin/sh # # ~/.xinitrc # # Executed by startx (run your window manager from here) # exec fluxbox [morcatko@ghoulie ~]$ startx xauth: creating new authority file /home/morcatko/.serverauth.5443 X Window System Version 7.1.1 Release Date: 12 May 2006 X Protocol Version 11, Revision 0, Release 7.1.1 Build Operating System: UNKNOWN Current Operating System: Linux ghoulie 2.6.18-ck #1 SMP PREEMPT Mon Nov 20 11:37:19 GMT 2006 i686 Build Date: 25 November 2006 Before reporting problems, check http://wiki.x.org to make sure that you have the latest version. Module Loader present Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting, (++) from command line, (!!) notice, (II) informational, (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown. (==) Log file: "/var/log/Xorg.0.log", Time: Thu Dec 7 15:32:18 2006 (==) Using config file: "/etc/X11/xorg.conf"atd... Jiný .xinitrc může vypadat třeba takhle:
[miky@ghoulie ~]$ cat .xinitrc #!/bin/sh # # ~/.xinitrc # # Executed by startx (run your window manager from here) # xrdb $HOME/.Xresources # start beryl and beryl-manager emerald & beryl & beryl-manager & startxfce4
Myslím, že to nechápete ani vzdáleně (bez urážky).
Jestli chcete, aby systém nabootoval do konzoly, bez X, tak prostě změňte výchozí runlevel. V Debianu je, tuším, implicitní 5 pro X a 3 pro textové rozhraní. Jak to udělat se dozvíte vyhledáváním tady na webu. X rozhraní potom z konzole spustíte pouhým zadánímstartx
. Jaký ten wm v X bude, určíte souborem .xinitrc
, ale jde to i jnak a nevím jestli má Debian nějakou aplikaci pro automatickou změnu wm, jako třeba desktopswitch
u Fedory.
Jestli vás nebaví se přihlašovat, ale chcete, aby se vám po startu automaticky spouštěli X, tak se k tomu klidně proklikejte v grafickém nastavení Gdm (implicitního pro Debian).
Nějaké grafické nastavení bude snad i pro tu změnu výchozího runlevelu.Tímto vlastně ten runlevel upravíte. Z runlevelu 5 na runlevel 3. ( V interpretaci, že 3 je textový a 5 X runlevel.)
Neurážim se, rád bych tomu rozuměl lépe (aspoň trochu méně vzdáleně).OK, tak můžete začít tím, co jste si o tom v dokumentaci Debianu zatím přečetl a pokračovat můžete tím, co vám není jasné
c1:1235:respawn:/sbin/agetty: 38400 tty1 linuxřádkem
c1:1235:respawn:/sbin/mingetty --autologin lukas tty1 linuxpak jsem si ale všimnul, že nemám program mingetty (v distribuci asi není). Můžete někdo poradit? Lze použít program getty nebo uugetty z balíku getty-ps? Děkuji předem PS: četl jsem tady, že pomocí KDM i GDM lze tohle asi řešit jinak, ale mám jen XDM a nic dalšího bych nerad na PC přidával.
0 = halt 1 = single user mode 2 = unused (but configured the same as runlevel 3) 3 = multiuser mode (default Slackware runlevel) 4 = X11 with KDM/GDM/XDM (sessions managers) 5 = unused (but configured the same as runlevel 3) 6 = rebootNevím co nastane, kdybych zadal co píšete. S inittabem bych nerad nějak divoce experimentovat. Nelze použít nějaký jiný program, než zmíněný mingetty? Nebo agetty s nějakým parametrem? Děkuji
c1:1235:respawn:/usr/bin/openvt -c 1 -s -e -f -- /bin/su -l -c /usr/bin/startx lukasNejprve se vytvoří nová virtuální konzole (usr/bin/openvt -c 1 -s -e -f), pak se vytvoří nová session a přepne se identita na požadovaného uživatele včetně doplňkových skupin (/bin/su lukas), po té se spustí uživatelův login shell (-l) a nakonec X11 relace (-c /usr/bin/startx).
c1:1235:respawn:/usr/bin/openvt -c 1 -s -e -f -- /bin/su -l lukasa výsledkem je tohle:
/bin/bash: lukas: No such file or directory
$ su -h Použití: su [volby] [ÚČET] Volby: -c, --command PŘÍKAZ vyvolanému shellu předá PŘÍKAZ -h, --help zobrazí tuto nápovědu a skončí -, -l, --login nastaví shell jako přihlašovací -m, -p, --preserve-environment zachová proměnné prostředí a ponechá současný shell -s, --shell SHELL místo výchozího shellu definovaného v passwd použije SHELLTak si to podle vaší verze upravte.
shadow-4.0.3
a v manuálu k su
je jediný parametr -c, takže jsem použil toto:
c1:1235:respawn:/usr/bin/openvt -c 1 -s -e -f -- /bin/su lukas -c /usr/bin/startx
Používám fvwm a v konfiguračních souborech jsem nastavil spuštění požadované aplikace, kterou jsem potřeboval, takže je vše vyřešeno k mé plné spokojenosti. Děkuji za rady.
PS: nefunguje dokonce ani su -h
/ su --help
. Nevím jaký to má důvod, ale je to tak.
su mark -c 'source /etc/profile;cd /home/mark;env-update;startx &'
do /etc/conf.d/local.start
na inych systemoch to treba dat inde
#!/bin/bash source /etc/profile export LOGNAME=root export HOME=/root cd ~ startx
Tiskni
Sdílej: