Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Ostatnim radim od ECS ruce pryc.Ano ECS je hodne "problemovy" vyrobce, ale deska K7S5a byla doslova legendou ve sve dobe. Mela vysoky vykon, byla stabilni, velmi levna a byla velmi podporovana komunitou - dokonce pro tuto desku vznikaly neoficialni BIOSY. Zadejte do Googlu "K7S5a" a uvidite
1.) Proč bych měl kupovat drahé paměti když je deska neumí a nevyužiji je.Mam moznost koupit 2ks pameti 256MB DDR266 ECC za 400kc/obe. Normalni bazarove ceny u pameti 256MB DDR266 jsou 400-600kc/ks. Kdyz by pameti fungovali, tak by to pro me byla uspora min. 400kc.
2.) Teoreticky by měly pracovat pouze se nevyužije ten čip s ECCKdyz to takhle opravdu bude fungovat, tak bych byl velice rad. Chtel jsem zde toto slyset od nekoho, kdo to i prakticky vyzkousel.
3.) Někdy v MB nefungují paměti které by tam normálně měly fungovat a použijí se jiné od jiného výrobce a ty tam se stejnými parametry chodit budou.Vim, s timto uz mam plno zkusenosti.
4.) Tady to nevyřešíme obraťte se na nějaký server co se zabývá HW.Jak uz jsem psal, prohledal jsem na googlu hodne serveru zabyvajici se hw, resilo se to hodnekrat, ale odpovedi byly ruzne. Nekdo psal, ze to bude chodit, pouze se nevyuzije ECC. Jiny zase, ze to chodit nebude. Cetl jsem i, ze to bude chodit, i kdyz se spolu nakombinuji ECC a nonECC moduly dohromady. Jinde jsem zase cetl, ze se musi vzdy nakombinovat stejne moduly. To je potom tezke, jak si z techto odpovedi mam vybrat, kdyz si to nemuzu sam bezplatne vyzkouset? Kdybych si to mohl dovolit, tak bych radsi s jistotou koupil "levnejsi" modul nonECC za vic nez "drazsi" modul s ECC za min.
Tiskni
Sdílej: