Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Dekuji moc vsem za rady a za doporuceni.Doporučení: Nepište tučně!
Proč ty programy vůbec hledáte? V /usr/bin máte binárky a ty spouštějte jejich jménem. Nebo se podívejte do menu, tam je máte aplikace roztříděny do skupin podle použití.
rpm -ql
název_balíčku'.
…tak by ti to mělo vrátit nějakou informaci o stavu instalace toho balíčku
Konkrétně seznam souborů, které daný balíček nainstaloval.
Což je v situaci, kdy dotyčný evidentně netuší, co je to balíček, velice cenná informace :P…tak by ti to mělo vrátit nějakou informaci o stavu instalace toho balíčkuKonkrétně seznam souborů, které daný balíček nainstaloval.
Prosim Vas, muze mi tu nekdo rici, vysvetlit, proc se programy v linuxu takto uchylne instaluji?Ne, neinstaluji se uchylne. Instakuji se jinak nez jsi na to zvykly! FHS = Filesystem Hierarchy Standard. Strucne receno tento system sdruzuje soubory podle jejich urceni, ne podle toho jake patri aplikaci! Od ceho je balickovaci system. Ten ti mimo jine rekne kde jsou soubory patrici tomu kteremu nainstalovanemu balicku. Proste ucit se ucit,ucit. Preju hodne zdaru s linuxem.
urpmi
pro instalaci a urpme
pro uninstalaci a pak taky grafickou nástavbu rpmdrake (nevim jestli ještě furt). Takže bych Vám jako první doporučil zkusit pustit rpmdrake a instalovat pomocí něj, a pokud to nepůjde tak spustit konzoli, přes su se přihlásit jako root a pomocí urpme jmeno_programu
odinstalovat programy co Vám nejdou a zpětně je pak pomocí urpmi jmeno_programu
nainstalovat, to je postup se kterým by to mělo fungovat....
rpmdrake
nebo co to je, tam se to nikdy nenauci.
A ono hledání nefunguje ? Doporučuji přečíst. command not foundNevím, proč se zde stále prohlubuje debata stylem já o voze, on o koze. Jedna věc je, když tazatel blbě otázku položí, dobrá, pár lidí mu to svou reakcí sdělí. Druhá ale už je, když se na tu evidentně blbě položenou otázku pořád vrství ještě blbější odpovědi, které tazateli nepomůžou ani za mák. Z vašeho doporučení například vůbec žádná cesta k řešení nevyplývá.
Prosim Vas, muze mi tu nekdo rici, vysvetlit, proc se programy v linuxu takto uchylne instaluji? ... Z 99% pouzivam rpm a mam Mandrivu2006. To prece neni normalni takoveto instalace.Zkuste si nejdřív (hlavně pro sebe, ale taky pro ty, kteří by vám zde mohli případně pomoci) odpovědět na tyhle otázky: 1) Jak jste k té Mandrivě 2006 přišel? Instaloval jste to sám, dostal nainstalováno (víte, kdo to instaloval a nastavoval) apod.? 2) Četl jste základní uživatelské příručky ke svému novému operačnímu systému? Viz Dokumentace a manuály k Mandriva Linuxu. 3) Instaloval či nastavil jste svůj operační systém podle těchto příruček? (Obsahuje i část o instalaci nových programů) 4) A konečně, otázka, která by sem eventuelně skutečně patřila: Čemu v té dokumentaci po pročtení anebo ve svém systému konkrétně nerozumíte? Obávám se, že bez vašich odpovědí na tyto otázky nebude zdejší další diskuse vůbec plodná. Není zač
4) Konktretne nerozumim tomu jak se vse instaluje. Balicky stahuji z rpm a vse s priponou rpm. Po nainstalovani nic nejde a nemohu nikde nic najit. Nespustim program z konzole atp. V usr/bin nic nemam. Po vcerejsku jsem ale moudrejsi a vse se se mnou lepsi a pomalicku zacinam chapat a byt v relativnim klidu.Stahovat si ručně odkudkoliv balíčky je ve většině linuxových distribucích až to nouzové řešení. Daleko pohodlněji (totiž s automatickým vyhledáváním, stahováním i řešením závislostí) se instaluje pomocí správce balíčků, v Mandrivě to bude nějaký ten *drake. Nechce se mi teď stahovat ty manuály, abych vám přímo napsal stránku, kde se tohle dozvíte, najděte si instalaci software a vsadil bych se, že to tam bude popsáno - i bez ručního stahování balíčků z rpmfind.net. Jakousi představu získáte i ze staršího článku Balíčkovací systém Mandrake Linuxu (ovšem berte na vědomí, že je staršího data a že se konkrétní údaje v článku mohou od dnešní skutečnosti lišit - princip však zůstává stejný). Stručně vám to ještě popíšu: Nastavíte si jednou provždy, odkud se vám budou ty balíčky (= programy připravené k instalaci) stahovat (řada repozitářů je určitě přednastavena), pak si buď v instalačním nástroji požadované balíčky naklikáte anebo použijete v terminálu z příkazové řádky příkaz urpmi, např. napíšete
urpmi nvu
a už se o nic nemusíte starat, správce balíčků si program v repozitářích najde, stáhne (i s případnými závislostmi), nainstaluje a přidá do nabídky desktopového prostředí. Hotovo.
Všimněte si, že je tento styl instalace daleko pohodlnější než samostatně hledat, stahovat, konfigurovat a nakonec kompilovat ručně.
Výše uvedený postup samozřejmě nevylučuje, že budete chtít nainstalovat něco, co v repozitářích není (což u Mandrivy nebude mnoho), anebo že nemůže dojít k nějakému konfliktu či chybě. Ale to už pak můžete řešit např. tady v diskusi, anebo si odpověď najít na webu.
P.S. hlavně pro zdejší zkušenější pisatele návodů:
Tenhle příklad je dalším dokladem toho, že informace o instalaci nových programů v linuxových distribucích jsou prostě nedostatečně prezentovány a pro spoustu nováčky prakticky neviditelné. To se týká i zdejší učebnice a vůbec všech možných návodů, nakonec i zdejší sekce Software, která nabízí "Adresu ke stažení", čímž ke zmatku přispívá (už jsem poslal námět do bugzilly).
Nechce se mi teď stahovat ty manuály, abych vám přímo napsal stránku, kde se tohle dozvíte, najděte si instalaci software a vsadil bych se, že to tam bude popsáno - i bez ručního stahování balíčků z rpmfind.net.Takže vám to přece jen napíšu, v té první příručce (Používáme Mandriva Linux) je to str. 232 Správa softwaru v Mandriva Linuxu - víc polopatě už to asi popsat nejde, včetně obrázků. Ve druhé příručce (Mandriva pod lupou) totéž začíná na str. 105. Jak jsem to zběžně přelétl, najdete tam odpovědi i na otázky, které jste ještě nepoložil. Přeju hodně zábavy s Linuxem
Zadam li v terminalu limewire tak se mi ale spusti. Jenze mi spadne v momente kdyz zavru terminal a nejde mi dat na nej odkaz na plochu kdyz nevim kde je. Pri spusteni z terminalu ale jede dokud terminal nezavru.Nepřidal se vám do menu. Když vytváříte ten odkaz na ploše, tak jako cestu můžete zadat přesně to, co jste napsal do terminálu. Pokud chcete zjistit, kde se binárka k tomu programu nachází s celou její cestou. Použijte příkaz
whereis nazev_programu
. Ten program whereis projde všechny adresáře, které máte nastaveny v proměnné prostředí $PATH (vypíše se echo $PATH
) a pokusí se tam najít program se zadaným názvem.
Pokud chcete spustit nějaký program příkazem. Je lepší stisknout Alt+F2 a spustit jej takto. Pokud to chcete mermomocí provést z terminálu (a zároveň chcete ten terminál poté zavřít), můžete ten program spustit jako úlohu na pozadí. Např. krusader &
.
Normální to je, akorát se soubory rozhazují podle systému binárky do jednoho adresáře, knihovny do jiného, sdílené soubory do jiného a konfigurace taky do jiného atd. ne podle jednotlivých programů.
Jak už tu někdo psal, pusťte si konsoli a v ní rpm -ql balíček
vyjede seznam co se kam nainstalovalo. Vás zajímá to v /cokoli/bin/jméno_programu
. To pak zkuste napsat do konzole, program by se měl spustit. Důvod proč to nefunguje je zřejmě ve špatně nastavené proměnné PATH*, podle které systém hledá programy.
Výpis souborů lze také zjistit v grafice třeba pomocí nástroje kpackage
, pokud je v systému nainstalován.
*Za normálních okolností se při instalaci balíčků do míst, kam momentálně PATH nesměřuje, PATH upraví (pro zajímavost - po instalaci ukazuje obvykle jen do /bin a /usr/bin KDE a jeho aplikace se ale obvykle instalují do /opt, pak se do proměnné musí přidat třeba /opt/kde/bin). Za jistých okolností se může tato změna projevit až při retartu (není nutný, ale je to jednodušší než vysvětlovat jak je její nastavení řešeno )
Tiskni
Sdílej: