Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
/usr/portage
např. v /usr/local/portage
(a příslušnou cestu zadáte do proměnné PORTDIR_OVERLAY
v /etc/make.conf
.
Já mám např. v overlay MPlayer a Sambu, takže můj /usr/local/portage
vypadá takhle:
/usr/local/portage: media-video/ net-fs/ /usr/local/portage/media-video: mplayer/ /usr/local/portage/media-video/mplayer: Manifest files/ mplayer-1.0.20060415.ebuild /usr/local/portage/media-video/mplayer/files: digest-mplayer-1.0.20060415 gcc-3-register_allocation.patch vf_overlay.1.0.20060415.patch vf_overlay_outbuf-2005-12-25-TESTING.diff /usr/local/portage/net-fs: samba/ /usr/local/portage/net-fs/samba: Manifest files/ samba-3.0.10.ebuild samba-3.0.9-r1.ebuild /usr/local/portage/net-fs/samba/files: config-svc-smbd+nmbd digest-samba-3.0.10 digest-samba-3.0.9-r1 lmhosts nonroot-bind.diff nsswitch.conf-winbind nsswitch.conf-wins samba-*.patch samba-conf samba-init samba-pdb_ldap-exop.patch samba-slapd-include.conf samba-svc samba.pam samba.schema smb.conf.example smb.conf.example-samba3.gz smbldap_conf.pm smbusers swat.xinetd system-auth-winbind vscan-0.3.5-libclamav.patchTzn. okopíroval jsem tam soubory z oficiálního Portage, a příslušný ebuild si pak upravím. Zpravidla do fce
src_unpack()
přijde něco na způsob
epatch ${FILESDIR}/vf_overlay.1.0.20060415.patchPak už stačí jenom znovu vygenerovat digest pro ebuild a můžete instalovat.
ebuild /usr/local/portage/….ebuild digest
/etc/portage/package.mask
všechny novější verze, než je moje upravená. Sice se mi pak neaktualizují automaticky, ale aspoň mám jistotu, že se mi to neaktualizuje verzí bez mého patche. A jednou za čas musím tyhle balíčky projít, udělat si své ebuildy pro aktuální verzi a posunout maskovanou verzi. Naštěstí to dělám jen pro jeden nebo dva balíčky…
Tiskni
Sdílej: