Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
/usr/local/lib/libxvidcore.a(plugin_lumimasking.o): In function `.L7': plugin_lumimasking.c:(.text+0x1e8): undefined reference to `MAX' collect2: ld returned 1 exit status make: *** [mplayer] Error 1Na googlu jsem nasel jen rusky forum, kde se asi resilo neco podobnyho a z toho sem nic nevycet. Proto budu rad za kazdou radu. gcc (GCC) 4.1.2 20061028 (prerelease) (Debian 4.1.1-19) jadro distribucni 2.6.18-3-686 Dekuji za pomoc.
libmpcodecs/libmpcodecs.a(vd_xvid4.o): In function `decode': vd_xvid4.c:(.text+0xff): undefined reference to `xvid_decore' libmpcodecs/libmpcodecs.a(vd_xvid4.o): In function `uninit': vd_xvid4.c:(.text+0x342): undefined reference to `xvid_decore' libmpcodecs/libmpcodecs.a(vd_xvid4.o): In function `init': vd_xvid4.c:(.text+0x477): undefined reference to `xvid_global' vd_xvid4.c:(.text+0x4e3): undefined reference to `xvid_global' vd_xvid4.c:(.text+0x525): undefined reference to `xvid_decore' libavcodec/libavcodec.a(xvidff.o): In function `ff_xvid_encode_close': xvidff.c:(.text+0x3ff): undefined reference to `xvid_encore' libavcodec/libavcodec.a(xvidff.o): In function `ff_xvid_encode_init': xvidff.c:(.text+0x589): undefined reference to `xvid_global' xvidff.c:(.text+0x64b): undefined reference to `xvid_plugin_lumimasking' xvidff.c:(.text+0x7e6): undefined reference to `xvid_encore' xvidff.c:(.text+0x8cb): undefined reference to `xvid_plugin_2pass2' xvidff.c:(.text+0xa34): undefined reference to `xvid_plugin_single' libavcodec/libavcodec.a(xvidff.o): In function `ff_xvid_encode_frame': xvidff.c:(.text+0xccd): undefined reference to `xvid_encore' libavcodec/libavcodec.a(xvid_rc.o): In function `ff_xvid_rate_control_uninit': xvid_rc.c:(.text+0x29): undefined reference to `xvid_plugin_2pass2' libavcodec/libavcodec.a(xvid_rc.o): In function `ff_xvid_rate_estimate_qscale': xvid_rc.c:(.text+0x128): undefined reference to `xvid_plugin_2pass2' xvid_rc.c:(.text+0x23d): undefined reference to `xvid_plugin_2pass2' libavcodec/libavcodec.a(xvid_rc.o): In function `ff_xvid_rate_control_init': xvid_rc.c:(.text+0x493): undefined reference to `xvid_plugin_2pass2' collect2: ld returned 1 exit status make: *** [mplayer] Error 1
-lxvid
, a tak podobně „kdyby nebyly tak proc by na to byly odlisny kodeky.“Budu parafrázovat: Určitě je rozdíl mezi ANSI C v MSVC++ a ANSI C v GCC. No protože kdyby nebyl, proč by na to byly dva různý kompilátory?
Budu parafrázovat: Určitě je rozdíl mezi ANSI C v MSVC++ a ANSI C v GCC. No protože kdyby nebyl, proč by na to byly dva různý kompilátory?ANSI C je pořád ANSI C. Takže když už, tak:![]()
![]()
Určitě je rozdíl mezi implementací ANSI C v MSVC++ a implementací ANSI C v GCC.-m.
… ale presto si myslim ze FORMATy (nebo to je snad taky spatne?) jako Divx a Xvid jsou trochu odlisny, kdysi jsem si s tim hral a dosahovaly odlisnych kvalit (tezko rict co bylo lepsi kazdy melo svy chyby a klady) a musel sem na oba mit odlisne kodeky ve windows.Tak to máš pocit nebo domněnku, jediný rozdíl je v kvalitě algoritmů, v přesnosti výpočtu (co do závislosti na kvalitě algoritmů reciproké) a já nevím v čem ještě, ale formát těch dat je totožný. Jo a pak ještě je rozdíl ve FOURCC, což znamená, že lidé s pocity nebo domněnkami opravdu musejí použít jiný kodek – ti ostatní si přepíší FOURCC nebo prostě nakonfigurují svůj oblíbený dekodér, třeba FFmpeg v mém případě, aby se hlásil o slovo i u souborů s FOURCC kódem XVID. FFmpeg je ostatně použit právě i v MPlayeru a díky němu člověk xvidcore ani nic jiného k přehrávání v zásadě nepotřebuje.
… a od ty doby se jich uz na nic neptam, protoze nejsou schopny rict JA NEVIM a stojej si za nakejma svejma pocitama/domenkama.Dobře, nebudu se Tě na nic ptát.
mplayer -vo helpa zkus prozkoušet rozumě vypadající možnosti. Podrobnosti máš v manuálu, já si je z hlavy nepamatuju. na domovských stránkých mplayeru je i html manuál v češtině. -m.
mplayer -vo xv -xineramascreen 1 -fs film.avi
jako zkousel sem toho hodne a primo tuhle kombinaci asi ne. Kazdopadne jsem za to rad, ale furt me trapi to ze se to sekne na dobu presouvani okna v KDE a jeste je takova mala vada na krase to ze titulky u sirokouhlyho videa jsou v tom videu a ne v cernym pasu.. nekde jsem se docet ze to jde udelat pomoci sdl ovladace, ale ten uplne ignoruje ty obrazovky a spusti se pres obe :) (cast na jedny a cast na druhy) no nic jdu spat.. jinak vytizeni cpu je nadhera je to tak 5% sam tomu ani neverim :)
-vop expand=-82:0:41:0
Tie čísla budeš musieť prispôsobiť podľa veľkosti fontu.
-vop expand=0:-82:0:41
alebo -vf expand=0:-82:0:41
-vf expand=0:-100:0:0
a v sadim se ze zejra zjistim i to s tim kde :)
-vf expand=0:-a:0:b
, kde b
je polovica z a
. V takomto prípade sa pridá polovica pridaného miesta nad a polovica pod obraz.
The h option must be an integer: -a Option vf: Error while parsing expand parameter h (-a) Error parsing option on the command line: -vfkazdopadne by bylo nejlepsi kdyby to bylo univerzalni pro vsechny videa abych to moch dat do konfiguraku a nestarat se
-vo sdl:forcexv
alebo -vo sdl -forcexv
(závisí od verzie mplayeru).
DISPLAY=:0.1 mplayer /mnt/data/film.avi -fs -ao alsa:device=hw=1.0
Takhle to prehrava porad a bude fungovat i ten sdl ovladac configure-miky
Tiskni
Sdílej: