Byla vydána nová verze 9.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.
Vývojáři webového prohlížeče Ladybird dnes oznámili, že mění způsob vývoje. S blížícím se vydáním alfa verze přestávají přijímat veřejné pull requesty. Všechny otevřené veřejné pull requesty budou uzavřeny. Tým nedokáže garantovat bezpečnost AI generovaných pull requestů.
OpenLogi (GitHub) je open source náhrada aplikace Logi Options+ pro přizpůsobení myší od společnosti Logitech. Zatím běží pouze na macOS.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za květen (YouTube).
Úřad pro ochranu osobních údajů řeší desítky stížností na jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které stát spustil počátkem dubna. Systém, jenž má firmám odlehčit od desítek formulářů, nejenže výrazně zatížil jejich účetní oddělení, ale docházelo v něm i k únikům osobních dat zaměstnanců k firmám, kde nepracovali. Podle ministerstva práce a sociálních věcí stála za problémem technická chyba. „Incident se týkal několika stovek
… více »Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 22.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vim Classic byl vydán ve verzi 8.3. Drew DeVault oznámil tento fork editoru Vim (verze 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování) v březnu letošního roku. Důvodem forku bylo, že vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM.
Open source konference DevConf.CZ 2026 proběhne 18. a 19. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Společnost JetBrains uvolnila verzi 2 svého open-source velkého jazykového modelu (LLM) pro vývojáře Mellum.
Probíhá konference Microsoft Build 2026. Microsoft představuje své novinky: kvantový čip Majorana 2, Surface Laptop Ultra a Surface RTX Spark Dev Box s NVIDIA RTX Spark, Intelligent Terminal, Coreutils for Windows (fork Rust Coreutils), AI modely MAI, AI agenta Scout, platformu pro agent-first zařízení Project Solara, …
, kdyby nekdo byl ochotny obetovat trochu casu a treba me poradit pres icq
- 283633094

To se budes muset moc moc ucit.
PS: Co se ti libi na Gentoo?
... ale jinak ta rychlost xUbuntu me moc nenadchla.. i kdyz ma peknou boot-screen
) si instalovat zatim nebudu
), ale me jde spis o to jak to nastavit aby tam sla sit(sdileni netu a souboru), VideoLAN + mc a samozrejme moje okynka jako ve win... KDE zase tolik jeste rad nemam, ne ze by neslo pouzivat, ale zatim bych radsi XPde...
Tímhle chci hlavně říci, že používat nějaké XPDE je blbost. Stejně vám jednou přestane vyhovovat. Gnome a KDE se aktivně vyvíjí a pokud chcete komplexní desktopové prostředí tak jiné volby prakticky není.
);Debian, ten me moc nesednul... potom Madrake(9.1)... ta stabilita
des... a ted Gentoo a ten docela jediny jde... a nakonec mame na komp (PII400@500, 500M ram, 3.2G disk a to jsem fakt nesnesl... krome toho Slax na flashce beha s Xfce4 mnohem lip nez xUbuntu na disku
krome chybky v berylu, kdy mi v liste misto 4 ploch ukazuje jednu velkou sirokouhlou, ale prepinani mezi plochami funguje ok.Jestli to nebude spíš feature než chyba: mně to přišlo jako 1 plocha rozložena na stěny kostky. Kostku můžete tedy otáčet, ale plochu (kam byste dal např. jiný wallpaper) to nemění. Ale moc dlouho jsem si s tím nehrál, protože mi to přišlo spíš otravné
uz nemuzu vystat windows xp ... potrebuji hlavne abych se v tom rychle orientoval(tedy nastaveni a dalsi veci jako ve winLOL
1) Nemůžete-li už Windows XP vystát, myslíte, že je dobrý nápad snažit se o jejich imitaci?
2) Pokud Gentoo, tak si ze všeho nejdřív přečtěte na webu Gentoo Handbook - základní část je i česky, ale s Gentoo se bez angličtiny budete prodírat dost těžko. Vaše další příliš konkrétní dotazy apod. směřujte (a nejdřív hledejte odpovědi) taky na forums.gentoo.org a třeba taky na forums.gentoo.cz. Gentoo není distribuce, která by se snažila nováčkům všechno mermomocí vyřešit za ně, ale většinou, pokud jste ochoten následovat přesně bohatou dokumentaci, jsou věci dobře popsané i pro začátečníky. Čtení příručky vás tedy nikdo nezbaví a bez ní budete zoufalý každých 10 minut. Na klikací nástroje nastavování systému můžete směle zapomenout (neplatí o desktopovém prostředí a jednotlivých programech) - což ale není nutně na škodu přehlednosti a snadnosti. Pouze si musíte zvyknout na jiný styl řešení problémů než jen tak zkusmo naklikat.
3) Nedoporučuji vám sahat pro začátek po nestandardních řešeních jen proto, že vám vzdáleně mohou připomínat Windows XP, většinou jde jen o vnější podobu. Ty jsou míněny většinou pro zkušenější administrátory, kteří pak dokážou pomocí těchto nástrojů nastavit desktop tak, aby BFU (sekretářka) poznala co možná nejméně. To ale neznamená, že se taky stejně administrují. Zkuste nejdřív standardní instalaci tak jak je doporučována v té které distribuci. Obyčejně jen po malém navyknutí na o něco málo jiný styl práce oceníte spíš výhody - tím spíš, když už nemůžete WXP vystat
4) Další varianta je nějaká distribuce programově počítající i se začátečníky. Pokud vám nějaká jednotlivost nefunguje, v první řadě zkuste najít přímo a konkrétní otázkou (v Google, na patřičných fórech, tady na Abclinuxu) řešení. Je totiž docela dobře možné, že vám tato jednotlivost nebude fungovat ani v jiné distribuci - anebo vám nebude fungovat nějaká jiná. Při výběru distribuce se spíš zaměřte na váš pocit a celkový dojem než na drobné nepříjemnosti - ty se většinou dají vyřešit a někdy vyřeší i aktualizací systému (tj. postupujte spíš jako při vybírání ženské, co vám bude platné, když u ní bude všechno bezvadně fungovat, když vám poleze na nervy
).
5) Pokud potřebujete nějaké superrychlé řešení, zkuste nějakou tu vyladěnou(!) Live distribuci (Knoppix, Kanotix atd. atd., možná Danix), kterou lze instalovat rychle na pevný disk. Někdy bývají v těchto distribucích složitější upgrady atd. ale zase získáte bez dlouhého nastavování poměrně dobrou ukázku funkčního Linuxu. Na instalaci a konfiguraci Gentoo si vyhraďte tak týden - včetně kompilací a studia příručky.
Na závěr hodně štěstí a odvahy, a nezapomeňte, až tu budete pokládat otázky, řídit se pravidly kladení dotazů, tj. hlavně nejdřív hledat sám, a pak přesně problém popsat a otázku formulovat
Doporučuji nehrát si na jakýsi iluzorní pocit hackera vzniklý z toho, že „používáš Gentoo“ a nainstalovat Ubuntu či Kubuntu. První instalace Linuxu by principiálně měla být přímočará a daná distribuce „rozumně jednoduchá,“ ať tě to hned ze začátku neodradí. Nějakou dobu si s tím pohrávej a až potom můžeš zkoušet ono zmiňované Gentoo a takzvané distribuce „pro pokročilejší.“
On August 21st 2004, the XPde Team released XPde 0.5.10.5.1 je poslední verze...
Tiskni
Sdílej: