Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
Řešení dotazu:
Medusa (Neodzkousena, mela by byt zdarma pro nekomercni pouziti)
Problem s fonty uz se tu nekolikrat resil, musi se nakopirat win fonty nekam do nejakeho, nevim jakeho, adresare v .wine
ovšem mimo VariCadu
ovšem mimo VariCadukterý je IMHO na práci stejně nepoužitelný jako ostatní linux CADy. Musíš zvážit, jestli chceš seriozně pracovat - potom cad na linux neexistuje, nebo si hrát - potom existuje. To, že vyneseš čáru, a potom ji okótuješ, ještě neznamená, že je to použitelné
Musíš zvážit, jestli chceš seriozně pracovat - potom cad na linux neexistuje, nebo si hrát - potom existuje.To jsou dost silná slova. Takový Pro/Engineer patří do které z těch dvou kategorií?
3D Grafika jak se to vezme... posledni dobou mně přijde, že Blender je schopnější než tak oblíbené 3D Studio Max. Akorát má oproti němu (vlastně všem) dosti rozdílné ovládání které většinu lidí odradí. Přestože mě osobně přijde efektivnější a rychlejší a to už od dřevních dob Blenderu. Maxku ani jiným produktům jsem nikdy nepřišel na chuť, a to ani za doby existence windows na mém počítači.
S filmy je to bída, jediný kvalitnější produkt je cinelerra, s její padavostí ale značně nepoužitelná. UI vypadá příšerně. Dost jsem se při jejím prvním zkoušení zděsil když jsem uviděl ikonky které vypadají jakoby je kreslilo 3-leté dítě v MS Paint. Tady mi ale schází ten dokonalý program, možná ho ale jen neznám.
Na obvody jsem kdysi zkoušel Eagle, ale jaksi se mi rozpadalo grafické rozhraní. Achjo, zase je to GUI...
VariCAD. Cena vypadá velká ale vzhledem k tomu co to umí je nízká. Navíc je výhoda, že je to "domácí produkt" (Liberec) a dá se s nimi v případě potřeby domluvit.
Tiskni
Sdílej: