Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mam stavajici domaci server, kde bezi jen DNS, NFS, DHCP. Clientske stanice maji sve lokalni profily. Nic specielniho.
Chtel bych, ale zacit migrovat na neco jako Active Directory ve Win server prostredi. Jelikoz LDAP a NIS jsou uz zastarale, tak jsem se rozhodl pro LDAP, kerberos a openAFS
Rad bych se zeptal, jestli je lepsi udelat novy server, kde toto budu nastavovat, nebo jestli to muzu delat na to stavajicim? Nemuzu tim nejak ohrozit stavajici sluzby, ktere jsou potreba pro mou domaci network, jelikoz tady nedelam jen ja a kdyby byl nejaky vypadek, tak by to nebylo nejlepsi.
Dalsi otazkou je to, jestli muzu postupovat po urcitych bodech. Teda nejdrive zprovoznit jednu vec a pak pomalu veci nabalovat. Nekde jsem videl navod na LDAP plus PAM bez kerberosu, tak treba ze bych zacal tim. Pak treba, ze bych pridal ten openAFS. A pak treba nakonec zajistit ten kerberos. Slo by to nejak takto?
Samozrejme vitam vsechny pripominky ci rady, jak to delat jinak.
Jeste jsem zapomnel, ze mi tam bezi samba. Vse je na Debian Stable.
Aha. Jednoduse chci ze soucasne konfigurace servera, ktera nevyuziva zadneho adresaroveho serveru, chci udelat LDAP plus AFS.
Mozna jsem to napsal dost zmatene, ale ma otazka je takova, ze kdyz treba budu konfigurovat ten LDAP a nejak mi to nepujde, tak jestli ty ostatni veci co mi tam ted jedou, budou stale funkcni.
Dale, jsem chtel vedet, jestli ten kerberos musim installovat soucasne s LDAP, nebo se to tam pak da dodat. Konfigurace kerberosu neni asi jednoducha, takze jsem chtel radeji nakonfiguroval LDAP PAM a pak dodat kerberos.
Ale ten link co jsi mi poslal je super. Takze diky moc.
Jeste takova mala otazecka. Jake volit domenove jmeno? Mam zakoupene domenove jmeno napr. test.com.au. Ale nekde jsem cetl, ze na interni sit, je lepsi nazivat domeny jinak, treba test.corp
Nebude pak nejak zmatek v mailech? Aby pak nechodili jako uzivatel@test.corp misto uzivatel@test.com.au?
Tiskni
Sdílej: