Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Zkus použít Alternate_install_CD. To instaluje *buntu v textovém režimu, tudíž by měl monitor fungovat normálně. A Xka si nastavíš až po nainstalování.
Osobně bych vám poradil ať najdete ve svém okolí někoho, kdo toho o Linuxu (potažmo o dělení disku a instalaci) ví trochu víc než vy. V případě, že nikoho takového ve svém okolí nemáte, je třeba napsat více informací o tom, kolik máte disků, jak jsou zapojené, která data chcete zachovat atd.
Pro začátek by mohlo stačit, když sem hodíte výpisy příkazů mount
a fdisk -l
(které spustíte ve SLAXu) a požadavky, které má nově nainstalovaný systém splňovat (tzn. jen LINUX; LINUX+Windows v DualBootu apod.).
sudo -s
a zadej heslo. Vypni gdm: /etc/init.d/gdm stop
. A teď je to mezi tebou a příkazovou řádkou. Budeš teď všemocný. Ale neboj se, je to hračka. Nauč se používat nějaký editor, jestli to neumíš. Nejsnažší je nano, někdo má rád vim nebo emacs (ten ale nemáš). Edituj /etc/apt/sources.list:
nano /etc/apt/sources.list
Potřebuješ přidat zdroje restricted, universe a multiverse. Prostě k existující řádkám dopiš restricted universe multiverse
, aby tam bylo něco takového (mimo jiné):
deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu edgy main restricted universe multiverse
deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu edgy-updates main restricted universe multiverse
deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu edgy-security main restricted universe multiverse
Teď udělej apt-get update
Potřebuješ nainstalovat balík nvidia-glx-legacy, takže:
apt-get intall nvidia-glx-legacy
Teď potřebuješ dostat slovo `nvidia' místo `nv' do /etc/X11/xorg.conf, udělej:
nvidia-xconfig
Ještě bych provedl aktualizaci:
apt-get upgrade
Zkus restartovat (shutdown -r now
) a napiš co to udělalo. Dost možná bude třeba ještě něco, ale tvojí grafikou jsem se ještě nesetkal.
Přeju výdrž. Je možný že s jinou distribucí bys to měl snažší, ale jestli vytrváš, budeš mít Ubuntu (který je skvělý) a zkušenost k nezaplacení.
sudo apt-get install nvidia-glx
udělej
sudo apt-get install nvidia-glx-legacy
.
xorgcfg
.
Tiskni
Sdílej: