Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
dodají SUSE a cena zůstane stejná.Když dodají Suse, tak by nebylo od věci chtít po obchodníkovi, aby už při prodeji fungoval všechno, co má fungovat. Všichni dobře víme, že po instalaci ještě zbývá pár věcí, které nefungují. Většinou to člověk zvládne nakonfigurovat během jednoho dne, ale kdyby se o to postaral obchodník, bylo by to lepší.
... má uživatel dle smlouvy s Microsoftem právo ...Podle jaké smlouvy s Microsoftem?
to oni to maji ve smlouve (videl jste Revolution OS ?) ale za sebe reknu , ze pokud by byly za takovou symbolickou cenu , tak bych si radeji ty windowsy nechal, a pro-dal je treba znamemu.
hned prvni odstavec ale stejne by me zajimal postoj microsoftu
A prodejce ti to nevyplati?A z čeho asi? Kolik myslíš, že prodejce asi má na takovém notebooku marži? To si fakt myslíš, že prodejce vezme tvůj notebook, sloupne nálepku s licencí okýnek, případné CD hodí do skartovačky a z kapsy vytáhne vlastních 3k5 Kč (nebo kolik to stojí)?
Kdyz je to v ty smlouve (ja ji necet), ta se prece musi dodrzovat ne?Tak si jí přečti. O proplácení rozdílu prodejcem (ani kýmkoliv jiným) za předinstalovaný systém tam nic není.
YOU AGREE TO BE BOUND BY THE TERMS OF THIS EULA BY INSTALLING, COPYING, OR OTHERWISE USING THE SOFTWARE. IF YOU DO NOT AGREE TO THE TERMS OF THIS EULA, YOU MAY NOT USE OR COPY THE SOFTWARE, AND YOU SHOULD PROMPTLY CONTACT MANUFACTURER FOR INSTRUCTIONS ON RETURN OF THE UNUSED PRODUCT(S) FOR A REFUND IN ACCORDANCE WITH MANUFACTURER'S RETURN POLICIES.
Citována byla EULA od Windows, ne od notebooku. Pokud vím, tak při prodeji by Windows aktivovány být neměly a při prvním spuštění by se měly zeptat, zda souhlasíte s licenčními podmínkami.To ano, ale z toho přece nijak neplyne, že mám jako uživatel právo na to, "vrátit" systém a HW používat dál. Naopak z EULA myslím zcela jasně vyplývá, že pokud nesouhlasím s licencí na software, tak mám kontaktovat výrobce produktu (tedy hardware) a domluvit s ním podnímky vrácení jeho produktu (tedy hardware).
Vždyť přesně kolem toho se točí zprávy na osnews atd jak jim Dell (výrobce, ale v tomto případě i zároveň prodejce) vrátil peníze za Windows.To možná ano, ale jenom proto, že dotyčný byl neodbytný a někdo z Dellu si nechtěl přidělávat problémy a tak to zatáh. Nedovedu si představit, že by se to stalo pravidlem, protože pak by (typicky v naší republice) chtěl peníze za OS vrátit každý druhý aby ušetřil a pak by si tam dal upirátěná okna. Moc si taky nedovedu představit tu šílenou administrativu kolem toho. Jediné smysluplné řešení je tlačit na výrobce, aby měli v nabíde noteboky bez OS nebo rovnou s Linuxem.
A zas takovy socialove nejste.O to preci nejde, jde o princip - jak efektivneji ukazat prodejcum, ze nekteri lide o win nemaji zajem, nez jim to omlatit o hlavu?
Letos jsem koupil T60 (v cizine, kde vyjde asi na stejnou cenu jako assus u nas) s Wistou (nebyla moznost ani WXP) a nejdrive jsem take uvazoval o vraceni, protoze dodavany system jsem si ze zajmu vyzkousel a pozdeji pro usetreni znacne diskove kapacity odstranil.
Pak jsem si rekl, ze z principu tu licenci proste zaplatim, protoze jsem pred tim leta vyuzival win98 (tak jak byvalo v domacnostech zvykem) bez jakehokoliv poplatku. Tim jsem s MS (sam pro sebe) vyrovnany, nebudu resit pravni rozmer veci. Priste uz nebudu chtit platit za jejich(dle meho nazoru spatny) produkt, ktery nebudu pouzivat.
Tiskni
Sdílej: