abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1971 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Dual-head configuration is not working with DRI at present

    nooneanymore avatar 22.2.2007 21:11 nooneanymore | skóre: 14 | blog: Smazano
    Dual-head configuration is not working with DRI at present
    Přečteno: 284×
    Zdravím.

    Zkouším zprovoznit dvě obrazovky na Radeon 9200 SE, a to s opensource ovladači. V logu x-ek se mi však ukazuje hláška:(WW) RADEON(0): Direct Rendering Disabled -- Dual-head configuration is not working with DRI at present.

    Doopravdy to znamená, že nelze použít svobodné ovladače (používám "ati" nebo "radeon") k provozu na dvou obrazovkách?

    Řešením je zřejmě použití binárních ovladačů od ATi, ale nechci přijít o xcomposite.

    Již delší dobu uvažuju, že bych si koupil novou graf. kartu, a to nvidiu. Jde s ovladači od výrobce (od Nvidia) zprovoznit xcomposite? Zatím mám zkušenosti jenom s ATI, proto ta otázka.

    Další informace:

    Distribuce Gentoo

    Xorg 7.1

    Co ještě je třeba vědět? Možná další hláška v logu: (WW) RADEON(0): Failed to detect secondary monitor, MergedFB/Clone mode disabled .

    Děkuji za každý nápad.

    Odpovědi

    22.2.2007 23:02 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dual-head configuration is not working with DRI at present
    možná ti to pomůže, možná ne: http://www.abclinuxu.cz/blog/zdenduv_blog/2005/3/8/79374

    už tu grafiku nemám, takže ti asi víc neporadím...
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    23.2.2007 03:11 DNA
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dual-head configuration is not working with DRI at present
    co se týká nvidie, stačí na dva monitory takovejhle xorg.conf (levej crt, pravej dfp a nastaveno na clone):
    Section "Files"
            FontPath        "/usr/share/fonts/X11/misc"
            FontPath        "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/misc"
            FontPath        "/usr/share/fonts/X11/cyrillic"
            FontPath        "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/cyrillic"
            FontPath        "/usr/share/fonts/X11/100dpi/:unscaled"
            FontPath        "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/100dpi/:unscaled"
            FontPath        "/usr/share/fonts/X11/75dpi/:unscaled"
            FontPath        "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/75dpi/:unscaled"
            FontPath        "/usr/share/fonts/X11/Type1"
            FontPath        "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/Type1"
            FontPath        "/usr/share/fonts/X11/100dpi"
            FontPath        "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/100dpi"
            FontPath        "/usr/share/fonts/X11/75dpi"
            FontPath        "/usr/X11R6/lib/X11/fonts/75dpi"
            # path to defoma fonts
            FontPath        "/var/lib/defoma/x-ttcidfont-conf.d/dirs/TrueType"
    EndSection
    
    Section "Module"
            Load    "i2c"
            Load    "bitmap"
            Load    "ddc"
            Load    "dri"
            Load    "extmod"
            Load    "freetype"
            Load    "glx"
            Load    "int10"
            Load    "type1"
            Load    "vbe"
            Load    "dbe"
    EndSection
    
    Section "InputDevice"
            Identifier      "Generic Keyboard"
            Driver          "kbd"
            Option          "CoreKeyboard"
            Option          "XkbRules"      "xorg"
            Option          "XkbModel"      "pc105"
            Option          "XkbLayout"     "cz"
    EndSection
    
    Section "InputDevice"
            Identifier      "Configured Mouse"
            Driver          "mouse"
            Option          "CorePointer"
            Option          "Device"                "/dev/input/mice"
            Option          "Protocol"              "ImPS/2"
            Option          "Emulate3Buttons"       "true"
    EndSection
    
    Section "Device"
            Identifier      "nVidia Corporation NV34 [GeForce FX 5200]"
            Driver          "nvidia"
            BusID           "PCI:1:0:0"
            Option          "TwinView"                      "true"
            Option          "TwinViewOrientation"           "Clone"
    #       Option          "SecondMonitorHorizSync"        "30-80"
    #       Option          "SecondMonitorVertRefresh"      "50-120"
            Option          "MetaModes"                     "1280x1024,1280x1024; 1024x768,1024x768; 800x600,800x600; 640x480,640x480; 320x240,320x240; 320x200,320x200"
            Option          "ConnectedMonitor"      "crt,dfp"
            Option          "RenderAccel"           "true"
            Option          "AllowGLXWithComposite" "true"
            Option          "backingstore"          "true"
            Option          "XAANoOffscreenPixmaps" "true"
    
            Option          "NoFlip"                "True"
            Option          "CursorShadow"
    EndSection
    
    Section "Monitor"
            Identifier      "ObecnĂ˝ monitor"
            HorizSync       30.0 - 95.0
            VertRefresh     50.0 - 160.0
            Option          "DPMS"
    EndSection
    
    Section "Screen"
            Identifier      "Default Screen"
            Option    "DisableGLXRootClipping" "true"
            Option    "AddARGBGLXVisuals"    "true"
            Device          "nVidia Corporation NV34 [GeForce FX 5200]"
            Monitor         "ObecnĂ˝ monitor"
            DefaultDepth    24
            SubSection "Display"
                    Depth           1
                    Modes           "1600x1200" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480" "320x240" "320x200"
            EndSubSection
            SubSection "Display"
                    Depth           4
                    Modes           "1600x1200" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480" "320x240" "320x200"
            EndSubSection
            SubSection "Display"
                    Depth           8
                    Modes           "1600x1200" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480" "320x240" "320x200"
            EndSubSection
            SubSection "Display"
                    Depth           15
                    Modes           "1600x1200" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480" "320x240" "320x200"
            EndSubSection
            SubSection "Display"
                    Depth           16
                    Modes           "1600x1200" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480" "320x240" "320x200"
            EndSubSection
            SubSection "Display"
                    Depth           24
                    Modes           "1600x1200" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480" "320x240" "320x200"
            EndSubSection
    EndSection
    
    Section "ServerLayout"
            Identifier      "Default Layout"
            Screen          "Default Screen"
            InputDevice     "Generic Keyboard"
            InputDevice     "Configured Mouse"
            Option          "AIGLX"         "true"
    EndSection
    
    Section "DRI"
            Mode    0666
    EndSection
    
    Section "Extensions"
            Option          "Composite"     "true"
    EndSection
    
    Jiří Němec avatar 23.2.2007 10:34 Jiří Němec | skóre: 22 | blog: BluPix | Horní Smrčné
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dual-head configuration is not working with DRI at present
    Zatím jsem to nezkoušel, ale bude vás asi zajímat option mergefb. Google vám napoví.
    Spock: "Logic, logic, logic. Logic is the beginning of wisdom, not the end.
    nooneanymore avatar 23.2.2007 14:42 nooneanymore | skóre: 14 | blog: Smazano
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dual-head configuration is not working with DRI at present
    Děkuji, zkusil jsem mergedFB. Jelikož používám dvě obrazovky s různým rozlišením, část plochy je na menší obrazovce zakrytá. Se svou současnou grafickou kartou se budu muset s tímto stavem spokojit, pokud budu chtít zachovat xcomposite a 3D akceleraci.

    3D akcelerace je o hodně zpomalená, hry na Linuxu nehraju, takže se budu muset uskromnit - nebolí to.

    Toto polovičaté řešení - původně jsem chtěl mít na každé obrazovce jinou plochu, ale driver radeon v modulárních X to zatím zřejmě neumožuje - mě utvrdilo v tom, že nová grafická karta bude určitě Nvidia.

    Akorát mi zatím nikdo neodpověděl, zda s binárními ovladači od Nvidia, funguje xcomposite, ale nevadí, ještě si to zjistím.
    23.2.2007 14:56 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dual-head configuration is not working with DRI at present
    Beryl běží na GeForce6200 (binární nvidia)/Athlon 1GHz úplně v pohodě, včetně průhlednosti oken (třeba dva běžící filmy přes sebe a horní trochu zprůhlednit :) ). Z toho usuzuji, že Xcomposite je podporován dobře.
    Jiří Němec avatar 23.2.2007 15:20 Jiří Němec | skóre: 22 | blog: BluPix | Horní Smrčné
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dual-head configuration is not working with DRI at present
    V dual-head režimu a rozdilnym rozlišenim na těch monitorech?
    Spock: "Logic, logic, logic. Logic is the beginning of wisdom, not the end.
    23.2.2007 19:52 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dual-head configuration is not working with DRI at present
    Xinerama, 2 screeny: LCD 1024x768, TVout 800x600, na obojím Xfce4

    Po spuštění berylu na první obrazovce se druhá obrazovka zasekne, myš se po ní pohybuje, ale nelze nic dělat, stávající okna nepřevezmou fokus klávesnice. Nové okno se neotevře (přes DISPLAY=:0.1). Problém ale může být i v Xfce/berylu, protože na druhé obrazovce zmizí rámeček otevřených oken - beryl nahradí xfwm4, ale na druhé obrazovce nezafunguje. Bohužel neumím posoudit, zda je to způsobené nefunkčnostní Xcomposite na druhé obrazovce, nebo je jenom problém v berylu.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.