Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
\TeX
byl stvoren pro hladkou sazbu nejen matematiky. To, ze je na matematiku nejlepsi jaksi souvisi s puvodem jeho vzniku. Ale dulezite na \TeX u
je, ze je nejlepsi na hladkou sazbu (kdyz se to s nim umi, videl jsem i pekna zverstva odporujici uplne vsemu co o typografii znam a take byla vysazena \TeX em
). Vkladani kodu vytvoreneho pomoci programu METAFONT je pro \TeX
samozrejmosti. Vkladani [E]PS grafiky se da snadno osetrit pomoci \special
. Nevidim v tom zadny problem krom toho, ze se clovek musi perfektne naucit nekolik zakladnich veci:
\TeX
\TeX
je zazracnym prostredkem jak docilit kvalitni sazby. Prave naopak. Predpoklada predchozi dobrou znalost zazitych typografickych konvenci. Ostatne jsem i zminil, ze jsem videl i nejake ty "zmetky", ze ano...
Nikde "nedelam" co mi vkladate do ust, ze "delam".To se týká i vás. Mně teď připadá, že se bavíme úplně o něčem jiném. Já jsem zmínil, že používám LaTeX (já, jako já osobně) a už jsem neřekl že ho používám k sazbě časopisu, nebo že ho má použít někdo jiný (autor dotazu, vy) k *sazbě časopisu*. Dále Vaše 2. PS: To, jestli preferuji složitou grafiku nebo ne, není důležité. Důležité je to, co požaduje autor dotazu. To je to co tady pořád připomínám. To je jeho požadavek a tomu se musí přizpůsobit výběr sw - nikoliv naopak. A vzhledem k tomu, že položil dotaz sem asi nemá potřebný aparát, aby si napsal vlastní parser a scanner XML a psal si makra v TeXu. Pro další diskuzi doporučuji synchronizaci s tím co jsem napsal a přečtení mojí argumentace, proč není TeX vhodný "k sazbě časopisu se spoustou bohatě formátovaného textu, obrázků a grafiky". To, že já (zdůrazňuji já, nikomu to nenutím) používám (konkrétně pro mé potřeby vhodný) LaTeX (tetex) k sazbě dokumentace (k tisku) a dokumentů u kterých vyžaduji vysokou kvalitu výstupu (a matematiku) a nevyžaduji složitou grafiku (vložení grafu v png nebo ps je jednoduché, že) jsem uvedl jen na okraj. A také vzhledem k tomuto "bych požadoval větší kontrolu nad formátováním a grafikou" a tomu, že se o to pokoušel v OpenOffice nevidím sazbu pomocí TeXu, dodatečných maker a XML šablon (a psaní nějakého "interpretu" XML) jako vhodné řešení.
\TeX
(nevzpomenu si ted, ktere to bylo, uz je to hodne dlouho, co jsem na tuto informaci pri brouzdani siti nekde narazil, ale bylo to jedno z tech, ktera jsou povazovana za pomerne prestizni a kvalitni). Jenze u nas i dnes, v 21. stoleti, stale (a jaksi i tradicne), vitezi vsudypritomny prumer...
\TeX u
. Bude to stat ale velike pocatecni usili v podobe psani plain\TeX ovych
maker. To se pekne zapotite. Ale vynalozene usili se vyplati! Verte mi.
Tiskni
Sdílej: