Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
System.map-2.6.12-1-386 grub lost+found System.map-2.6.18-3-686 initrd.img-2.6.12-1-386 vmlinuz-2.6.12-1-386 config-2.6.12-1-386 initrd.img-2.6.18-3-686 vmlinuz-2.6.18-3-686 config-2.6.18-3-686 initrd.img-2.6.18-3-686.baktj. pripojene je to spravne
Přístup k disku by měl fungovat i v chroot:
# mount /dev/hdc6 /mnt # mount -o bind /proc /mnt/proc # mount -o bind /sys /mnt/sys # mount -o bind /dev /mnt/dev # chroot /mnt/ # vim /etc/mtab /dev/hdc6 on / type ext3 (rw,data=ordered) /dev/hdc5 on /boot type ext3 (rw,data=ordered) # mount -a
hdc5 != (hd0,5)
, ale (hd0,4)
..čísluje se od nuly setup (hd0)
..tak tímhle jste si patrně přepsal zavaděč Windows - takže další problém navíc.
root (hd0,4)
setup (hd0,4)
je však zvláštní, že to je hdc
. Pokud je to opravdu třetí disk, tak správně bude
root (hd2,4)
setup (hd2,4)
PS: Pokud jste při instalaci Linuxu zvolil instalaci zavaděče do /boot oddílu (obecně ne do MBR), stačilo nejspíš jen nastavit partition hdc5 jako aktivní. To už je ale asi passé.
PSS: v každém případě posečkejte na případné reakce/opravy k mému příspěvku.
Podle mě je problém v tom, že Grub nenašel svůj konfigurační soubor menu.lst
, protože root
neznamená v terminologii Grubu kořenový oddíl /
, ale adresář /boot
, který právě obsahuje tento konfigurační soubor. Takže jak říká kolega:
root (hd0,4)
A setup (hd0)
je správně, hodilo to skok na Grub do MBR a Windows se správně nabootují i bez svého MBR, který stejně nedělal nic jiného než, že skočil na jejich zavaděč na jejich partišně.
Co se týče číslování hda, hdb, hdc, sda, tak to má Grub také trochu jinak. Jestliže je v systému pouze jeden HDD byť je to hdc, tak pro grub je to 0
Jestli jsem se v něčem zmýlil, tak mě opravte...
BTW: Ostatně, když Ti naběhne Grub shell tak máš vyhráno, ani nemusíš znovu spouštět LIVE CD, ale stačí zadat:
root (hd0,4)
configfile /grub/menu.lst
Pro doplňování a zároveň ověření zdali požadovaný soubor opravdu existuje, lze použít TAB stejně jako v Bashi Po potvrzení posledního řádku by se měla objevit nabídka.
Booting 'Debian GNU/Linux, kernel 2.6.18-3-686' root (hd0,4) Filesystem type is ext2fs, partition type 0x83 kernel /vmlinuz-2.6.18-3-686 root=/dev/hdc6 ro [Linux-bzImage, setup=0x1e00, size=0x13196d] initrd /initrd.img-2.6.18-3-686 Error 16: Inconsistent filesystem structure Press any key to continue...
Takže by mělo stačit nabootovat LIVE CD a spustit:
root (hd0,4)
setup (hd0)
Takže Ti to vypsalo něco jako:
grub> root (hd0,4) Filesystem type is ext2fs, partition type 0x83 grub> setup (hd0) Checking if "/boot/grub/stage1" exists... yes Checking if "/boot/grub/stage2" exists... yes Checking if "/boot/grub/e2fs_stage1_5" exists... yes Running "embed /boot/grub/e2fs_stage1_5 (hd0)"... 15 sectors are embedded. succeeded Running "install /boot/grub/stage1 (hd0) (hd0)1+15 p (hd0,4)/boot/grub/stage2 /boot/grub/menu.lst"... succeeded Done.
A po rebootu jen černá obrazovka? To je celkem divný, protože při zkopírování stage1 do MBR a restartu by to mělo hodit minimálně nějakou chybu...
fixmbr
je třeba nastavit /boot oddíl jako aktivní (tím se řekne BIOSu, z kterého má bootovat. A proto bootovaly Windows a ne GRUB). Dá se to např. pomocí fdisku
nebo také z GRUB shellu příkazem makeactive
(po nastavení root disku příkazem root
).
Nicméně, podle toho, co píšete zde, bude asi nutné také nejprve reinstalovat zmíněné komponenty GRUBU - jestli se nemýlím, tak příkazem grub-install
z "normálního" shellu na LiveCD.
BTW: Převodní tabulka Grub-style pojmenování disků na Linux-style se nachází v souboru /boot/grub/device.map
.
Tiskni
Sdílej: