Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
/etc/default/rcSa to položku
UTCna opak současného nastavení a rebootovat. Druhá možnost je ručně nastavit čas (
date -s 15:00
), ale pak by se Ti mohl rozcházet čas v BIOSu.
Roman
#
# Defaults for the boot scripts in /etc/rcS.d
#
# Time files in /tmp are kept in days.
TMPTIME=0
# Set to yes if you want sulogin to be spawned on bootup
SULOGIN=no
# Set to no if you want to be able to login over telnet/rlogin
# before system startup is complete (as soon as inetd is started)
DELAYLOGIN=yes
# Set UTC=yes if your system clock is set to UTC (GMT), and UTC=no if not.
UTC=yes
# Set VERBOSE to "no" if you would like a more quiet bootup.
VERBOSE=yes
# Set EDITMOTD to "no" if you don't want /etc/motd to be editted automatically
EDITMOTD=yes
# Set FSCKFIX to "yes" if you want to add "-y" to the fsck at startup.
FSCKFIX=no
co tam mam presne opravit? / zmenit?
# Set UTC=yes if your system clock is set to UTC (GMT), and UTC=no if not. UTC=yesTak tam zkus tu druhou možnost, jak Ti radili.
# Set UTC=yes if your system clock is set to UTC (GMT), and UTC=no if not.
..nastavte UTC=yes, pokud systémové hodiny jsou v UTC (GMT), nebo UTC=ne poukud NEjsou.
UTC=yes tedy nastavte na UTC=no, protože systémové hodiny ve vašem počítači patrně NEJSOU v UTC. Pokud na stejném PC provozujete i Windows, tak je v zásadě jisté, že ty hodiny NEJSOU v UTC, nýbržto jsou v lokálním tedy místním čase, který je o hodinu posunutý.
[petr@soban ~]$ date Čt bře 29 19:40:39 CEST 2007 [petr@soban ~]$ /sbin/hwclock Čt 29. březen 2007, 19:40:42 CEST -0.681334 seconds [petr@soban ~]$U obou by jste měly dostat správný čas, pokud někde není potom může být problém že třeba při resetu se nezapisují SW hodiny do HW hodin v biosu, nebo OS nebere tu proměnnou na vědomí a potom má zmatek v tom co je lokální a co GMT čas.
jarus:# date Thu Mar 29 20:53:15 CEST 2007 jarus:# hwclock Thu 29 Mar 2007 08:53:23 PM CEST -0.576852 seconds jarus:#tak vazne nevim.. ze by byl spatne nastaven i cas v biosu? jde to nastavit na dalku i v biosu? dekuji
ntpdate
, radši si spusťte trvale xntpd
.
ntpdate
, radši si spusťte >trvale xntpd
.
a jak to trvale zpustim?
dekuji
stratum 0 je krabička která přijímá časový signál z gps nebo rádia atd.. stratum 1 je server, pro nějž je zdrojem času ta krabička a slouží jako zdroj času výhradně stratum 2 serverům stratum 2 je server, pro nějž je zdrojem času stratum 1 server a slouží m.j. jako zdroj času koncovým klientům případně stratum 3 serverům atd.stratum 2 server na cesnetu se jmenuje tak.cesnet.cz, jak pustit xntpd nevím, mám jiné distro, Nakonfigurovat a /etc/init.d/xntpd start nebo tak něco.
Tiskni
Sdílej: