Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
free -m
, měl bys dostat podobný výstup:
$ free -m total used free shared buffers cached Mem: 2026 1942 84 0 90 562 -/+ buffers/cache: 1288 738 Swap: 4095 179 3916Paměť volná pro použití programy je to tučně zvýrazněné. Pokud máš hodně odswapováno a málo volné paměti, pak by asi stálo za to provést upgrade.
free
pozriet na to, kolko mas vyuziteho swapu. Ak je vyuziteho swapu menej ako 200 MB, tak RAM nepridavaj. Ak je niekde na tej urovni, tak 512 MB RAM kludne pridaj a vykon servera sa ti zvysi. Dost citelne.
Moja osobna skusenosti hovori, ze na webserver s PHP a MySQL treba aspon 1.5G RAM. Vtedy to za normalnej prevadzky prestava swapovat a vykon servera sa nedegraduje. 1G RAM bolo v spickach malo.
Pri vykonnejsich a viac zatazenych serveroch samozrejme 2G a viac. Cim viac, tym lepsie.
Moja osobna skusenosti hovori, ze na webserver s PHP a MySQL treba aspon 1.5G RAM. Vtedy to za normalnej prevadzky prestava swapovat a vykon servera sa nedegraduje. 1G RAM bolo v spickach malo.
Moje osobní zkušenost zase říká, že na webserver s PHP a MySQL je potřeba 128 MB RAM. Víc paměti nemá smysl, protože se nevyužije.
Že je to protichůdné tvrzení? Ano. Je-li v databázi 10 MB nebo 10 TB dat, to je pořádný rozdíl. Má-li server dvě bezestavové návštěvy za den nebo deset tisíc návštěv s autentizací za hodinu, to je taky rozdíl. Nic se nedá zobecnit jediným číslem a strčit do jedné škatulky.
Že je paměť využitá na 100%, to je velmi pozitivní fakt, protože jedině v takovém případě k něčemu je. Často bývá většina paměti zabraná pro diskovou cache a další vychytávky pro urychlení souborového systému.
Je dobré podívat se, kolik paměti jsou skutečná data aplikací a kolik je cache. Hezky graficky to zobrazuje kinfocenter, ale určitě je i nějaký konzolový nástroj, který skutečné obsazení ukáže. Podle skutečného obsazení daty aplikací a podle míry swapování lze teprve učinit objektivní rozhodnutí ohledně potřebné paměti.
# free -m total used free shared buffers cached Mem: 496 480 15 0 40 246 -/+ buffers/cache: 194 301 Swap: 1482 67 1414tak pridat nebo ne? dekuji
Neviem čo riešiš - ak máš možnosť, tak pridaj. Ak nemáš, tak je otázka akademická.
Akurát mám vzácnu príležitosť - pokazil sa mi jeden 512M pamäťový modul a kým je v reklamačnom procese, tak sa musím uskromniť na 256M. Free mi teraz píše toto:
total used free shared buffers cached Mem: 215 210 5 0 10 47 -/+ buffers/cache: 151 63 Swap: 494 44 449
čo nejaké zvláštne preťaženie nesignalizuje, ale musím konštatovať, že keď som mal 768M, tak to šľapalo omnoho svižnejšie.
Tiskni
Sdílej: