Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Jestli jsem Tě správně pochopil tak Ti jde o to, aby jsi mohl z "monitoru A" presunout okno tahem myší na "monitor B". Toto opravdu v režimu, který používáš nelze (lze to např. v režimu Xinerama, ale ten je pro Tvé účely nevhodný, protože potřebuješ různé rozlišení), ale můžeš spustit na "monitoru A" příkaz, který Ti spustí přehrávaní videa na "monitoru B".
Beru zpět, lze použít i režim Xinerama. Okna pak lze přetahovat myší, různé rozlišení nevadí. A mplayer lze spustit příkazem z prvního monitoru na druhý (-vo sdl to asi z principu bere přes obě obrazovky):
$ mplayer -xineramascreen 1 -vo xv -fs film.avi
Ten kdo používá Fvwm to má poměrně jednoduché.
U Xine a MPlayeru nebudeme zobrazovat titulek okna a zapneme u něj "špendlík" tj. přilepíme ho na všechny plochy, aby byl obraz na TV stále film a já se mohl přesunovat mezi plochami na LCD:
Style "*xine*" NoTitle, Sticky
Style "*MPlayer*" NoTitle, Sticky
Do některého z menu si přidám položku:
+ "ResizeMove 800x600 +1400+0" ResizeMove +800p +600p 1400p 0
Po restartu Fvwm stačí spustit Xine či MPlayer (odpadá problém se SDL fullscreen jmenovaný výše), nastavit si vše potřebné, vybrat z menu položku ResizeMove
a kliknout do okna s přehrávaným filmem.
Na LCD používám rozlišení 1400x1050, na TV 800x600 a režim Xinerama (tj. jedna velká plocha přes dvě obrazovky), takže volbou z menu okno s filmem zvětším na velikost TV a přesunu na pozici 1400 tj. start TV obrazovky.
DISPLAY=:0.1 vlc -f test.avi, len nie xine, ale vlc. Vďaka
Tiskni
Sdílej: