Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
ja zformatoval v linuxu FAT32, jakze se to ma vratit, abych vycetl "znicena" data?
diky
>>Za 4000 mi to asi nestoji, nevim sice zatim uplne presne, o co ze jsem to prisel, ale zas az takovy problem to vsechno znovu opatrit snad nebude.
>>Nejspis si udelam zivnostak a budu obnovovat softwarove znicena data z disku - 1000 za obnovu zformatovaneho oddilu? Na par kliku v testdisku docela slusna cena.
Asi pred rokem jsem mel podobny problem. Disk jsem normalne otevrel a nakonec se mi podarilo zachranit 90% dat. Nebyly nikterak dulezite (postahovane veci z internetu), takze jsem si to riskl. Jinak jednou jsem vyuzil sluzeb data recovery firmy a za 250GB disk (tez klepal, cili mechanicka vada) jsem zaplatil 9k :O ... Zahranili vsechno.
Jo, abych nezapomel, kdyz jsem ho rozdelaval, tak jsem plotny prehodil do druheho (funkcniho) disku (Odhodlani jsem nabyl po precteni jisteho cisla CHIPu, tam byl popsany navod). Cili pokud disk nejede a nemate stejny typ jeste jeden, tak pochybuju o uspechu.
Ano, taky jsem takto zachranil data, viz vyse Bylo tam ovsem vice ploten (uz si nepamatuju kolik, ale dve urcite) a oboustranne ... prehozeni ploten mi trvalo vice nez 2h.
Pokial zozenies identicky funkcny disk a hodnota dat na odidenom disku je nizsia ako hodnota funkcneho disku, surovo ho rozober a prehod platne do funkcneho disku, robil som to 3x a vzdy som data zachranil.
Ano, aj ja sa prihovaram za toto. Mne tiez tak miestami cvaka disk (SMART v BIOSe vtedy zacne hlasit chybu), aspon u mna je to zlym kontaktom niektoreho z kablov.
Tiskni
Sdílej: