Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Certifikovany pocitac s UBUNTU nesmim on-line napojit na sit.
Odkud stahnout audio/video kodeky pro přehrávání MP3, filmů?
Jak je instalovat pres aplikaci Aplikace -> Přidat/Odstranit?
Uzivaji se balicky *.deb ?
Certifikovany pocitac s UBUNTU
NBÚ - Narodni bezpecnostni urad zatim certifikoval jen distro Linuxu od SGI (aspon podle mych informaci) a to pro servery lokalnich siti a NE pro pripojeni na Internet.
1.
sudo apt-get update --print-uris > linky
Do souboru linky jsme uložili seznam adres a souborů potřebných ke stažení. Tento seznam je nutný proto, abychom pak nechtěli stáhnout balíček v jiné (starší) verzi, než která je aktuálně v repozitáři na internetu.
2.
cat linky | sed -e "s/'//g" | awk '{print "wget -O " $2, $1}' > stahovani
vypreparujeme nepotřebné znaky, přidáme na začátek řádku příkaz pro stahování z internetu, upravíme pořadí parametrů na řádku a to vše uložíme do souboru stahovani
3.
chmod +x stahovani
soubor stahovani budiž spustitelný. Tento soubor přeneseme na počítač, který má přístup na internet a tam ho v nějakém rozumném adresáři spustíme:
4.
./stahovani
Skript by měl nastahovat potřebné soubory, kterými přepíšeme soubory na počítači "off-line" v adresáři /var/lib/apt/lists
Po té opakujeme postup od bodu 1. s tím rozdílem, že místo apt-get update --print-uris > linky zadáváme
apt-get --print-uris install nazev_balicku > linky
Pozor! Teď bude mít soubor linky hlavičku, která by se měla umazat (např. v textovém editoru nebo skriptem), jinak by nám skript stahovani házel chyby.
Tohle píšu narychlo - spíše jako nastínění řešení. Určitě by to šlo dořešit a vypilovat k dokonalosti.
Tiskni
Sdílej: