V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Dale wm myslim ze by sednul FluxBoxMě se zdá rychlejší OpenBox.
(do /opt/aplikace/verze/ aby v tom nebyl čurbes)
Pěkný oxymoron. Doufám, že jde pouze o vtip.
Zásada číslo 1: Nikdy nekompiluj jednotlivé programy svépomocí do vlastních adresářů. Když to uděláš, budeš sluhou svého systému, místo aby on sloužil tobě. Něco takového je přípustné možná u Linux from Scratch, ale rozhodně ne u spořádané distribuce. Proč by se měl někdo dobrovolně vzdát možnosti automatických aktualizací celého systému?
ArchLinux má svůj balíčkovací systém skvěle provázaný s možností kompilovat balíčky na míru. Viz abs
, makepkg
, makeworld
. Není tedy důvod sahat k pokoutním praktikám.
Předpokládám, že (zmiňovaný) Debian má taktéž podobné možnosti, ne-li lepší. A u Gentoo není co dodat - tam se kompiluje defaultně.
Pokud jde o ten hardware: Zkus sehnat na nějakém aukčním serveru nebo v bazaru aspoň 256 MB RAM. Mám doma starý stroj, na kterém bylo 96 MB. Nebylo to nic moc a musel jsem se silně omezovat, pokud jde o volbu software. Jakmile jsem tam nasoukal 256 MB, přímo zázračně to ožilo.
Arch, Debian, Slackware. V abecedním pořadí . Hoď si mezi nimi korunou...
Kompilace na míru IMHO znamená víc práce než užitku.
Tak tu zaznělo pár distribucí, ale ani jednou Gentoo, chci se zeptat proc?IMHO proto, ze predstava, ze na miru kompilovany system pri provozu nejak zasadne poznas od binarniho, je licha. A na tomhle stroji bys to Gentoo instaloval leda tak pro svoje pravnoucata
Tiskni
Sdílej: