Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Byla vydána OpenMandriva Lx 6.0 s kódovým názvem Vanadium. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CSIRT.CZ, český národní CERT provozovaný na základě veřejnoprávní správní smlouvy společností CZ.NIC, shrnuje patnáct let svého fungování pod tímto sdružením: CSIRT.CZ – 15 let ve sdružení CZ.NIC.
Dobrý den,
řešíme ve firmě nelehký problém. Máme komerční a uzavřený produkt, kterým nabízíme našim zákazníkům jako řešení. V poslední době je čím dál větší tlak na uvolnění zdrojových kódů. Problém je ovšem v tom, že je v našem oboru veliká konkurence a obáváme se zneužití námi uvolněného kódu konkurencí.
Teď k mé otázce.
Existuje nějaká licence, která by zaručovala zákazníkovi (a nikomu jinému) možnost nahlédnutí do zdrojových kódů a přitom jsme neriskovali to že nás konkurence "vykrade" ?
Předem děkuji za odpověď,
Korecký
Existuje nějaká licence, která by zaručovala zákazníkovi (a nikomu jinému) možnost nahlédnutí do zdrojových kódů a přitom jsme neriskovali to že nás konkurence "vykrade"?Můžete použít GPL (resp. duální licencování), ale ta zaručuje vašim zákazníkům možnost redistribuce programu dál, což nevím, zda by vám vadilo. Ale zda ji konkurence nevykrade ... to záleží hlavně na tom, zda ji bude respektovat, tohle žádná licence zaručit nemůže.
Licencování pod GPL nepřipadá v úvahu, jelikož by ji mohl zákazník šířit dále pod GPL.
Chceme našim zákazníkům umožnit nahlédnutí do kódu, ale nemůžeme si dovolit plošné uvolnění, to by firmu položilo.
Nejedná se o nějaký krabicový produkt, ale obrovský informační systém, v kterém je ukryto know-how analytiků za 15let. A to je to co dává našemu produktu ohromnou výhodu proti konkurenci.
Jak jsem již psal, nejedná se o krabicový produkt, ale řešení na míru (víme kdo si produkt kupuje), navíc se bavíme o cenách řešení v řádech mil. korun.
Každopádne, celá táto téma nemá s otvoreným softvérom nič spoločné, takže asi nie ste na správnom fóre.
Myslím že to má přímou souvislost, Open source znamená:
Open source nebo také open-source software (OSS) je počítačový software s otevřeným zdrojovým kódem. Otevřenost zde znamená jak technickou dostupnost kódu, tak legální dostupnost - licenci software, která umožňuje, při dodržení jistých podmínek, uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet a upravovat.
Nic se tam nepíše o tom, že to má být zadarmo, nebo že kód musí být volně stažitelný z internetu, když přeci zákazníkovi dám zdrojový kód k dispozici s tím že je to jen pro něj, tak je to open source. Nebo se pletu ?
1. Free Redistribution
The license shall not restrict any party from selling or giving away the software as a component of an aggregate software distribution containing programs from several different sources. The license shall not require a royalty or other fee for such sale.
Licencování pod GPL nepřipadá v úvahu, jelikož by ji mohl zákazník šířit dále pod GPL.To mohl, ale na druhou stranu by zákazník musel být úplný idot, aby zdrojáky od draze zaplaceného řešení na míru rozdával každému na potkání. Nicméně, pokud to chcete mít opravdu posichrované, tak bych do toho netahal žádné opensource ani GPL a normálně bych sepsal smlouvu, že zákazník dostává kromě vlastního řešení i jeho zdrojový kód, který si může pro vlastní potřebu studovat a upravovat, ale nesmí jakýmkoliv způsobem dál šířit tento kód, odvozené dílo ani program vzniklý kompilací tohoto kódu ani kódu odvozeného. Nebo tak něco.
To mohl, ale na druhou stranu by zákazník musel být úplný idot, aby zdrojáky od draze zaplaceného řešení na míru rozdával každému na potkání.Proč rozdával, stačí, když to bude prodávat za 75 % původní ceny.
Děkuji všem za vaše názory.
Po přečtení této konference se přikláním k řešení "smlouva se zákazníkem", která ošetří jak může zákazník nakládat se zdrojovými kódy.
Ještě jednou děkuji za vaše reakce.
Tiskni
Sdílej: