Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
hda: dma_intr: status=0x51 ( DriveReady SeekComplete Error ) hda: sma_intr: error=0x40 ( UncorrectableError ), LBAsect=246935, sector=246872 end_request: I/O error, dev 03:01 (hda), sector 246872a skončím v jakémsi nouzovém shellu. Odtamtud nelze zapisovat do FS, protože je připojen readonly. A většinu souborů odkudkoli z disku nelze ani přečíst, párkrát mi to vypíše podobnou hlášku a skončí Permission denied. Pracuji jako root, takže problém bude, že data nelze přečíst. Jenže po celém disku? Takže o víkend mám postaráno - moje blbost, že nemám všechny zálohy. Četl jsem tu článek o zálohování dat, ale má to vůbec cenu zkoušet, když po celém disku mi to hlásí chyby? Je prosím nějaká možnost, jak dostat alespoň pár souborů z adresáře /home/honza/ ? Jakkoli se tam pokusím dostat, dostanu nekolikrát výše uvedenou hlášku a skončí Permission denied. Předem moc děkuji!
Western Digital 30.7 GB ReiserFS Kernel 2.4 Slackware 10.0
dd
, ale u většiny souborů dostávám Permission denied. Takže je to ani nepřečte a nemůže zálohovat.
dd
k nim nebude mít přístup. Je jich podezřele moc, vypadá to skutečně na rozrytí povrchu plotny. Teď se snažím připravit další HDD, abych do něj mohl přenést data. Je to sranda, protože většina nástrojů je taky poškozená.
dd
má parameter noerror, aby neskončil pri chybe. Samozrejme treba kopírovať celý disk na iný disk a najlepšie pomocou livecd ako bolo spomenuté. Skús pozrieť ako je na tom smart napr. cez smartctl
.
reiserfsck --rebuild-treePočkat pár hodin a zkusit dostat data... Možná to i pomůže - už se mi párkrát povedlo obnovit disk, že byl rozsypaný pouze strom(doufám, vše pak jelo v pohodě) a psal všelijaké šílené hlášky, které ukazovaly spíše na odejitý disk. Volba --rebuild-tree může mít i destruktivní důsledky na data, takže předtím alespoň nějakým tím "dd způsobem" se pokusit zazálohovat.
dd if=/dev/hda of=/dev/hdc bs=512 conv=noerror,sync
.
Zálohovat, zálohovat, zálohovat!
Ahoj, měl jsem podobný problém. Disk to byl Samsung spinpoint. Byla na něm práce a poslední záloha měsíc stará :/
Zkusil jsem namountovat na běžící OS, jako píšeš, ale nepodařilo se... Holt další jobovka :)
Psal jsi u DataHelpu cenu 5000-9000Kč což je i pro mne hodně, ale v nejhorším jsem ji byl ochoten objetovat-práce měla větší cenu.
Předem jsem ještě zkusil napsat jiné společnosti a to datarecovery. Ríkali, že mají speciální nabídku 99Kč, ale jen na lehké poruchy. Ale říkali, že pokud to není opravdu Vážné, tak by se mohli vejít do 1500Kč. Tak jsem to zkusil.
Nakonec pomohla oprava FW, dohromady 1131,- a vše běželo :)
A platí, jak píšeš, zálohovat, zálohovat, zálohovat!
Tiskni
Sdílej: