Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Wengo funguje jen tak napul. Mam Debian unstable a je to des a hruza. Uz jsem to prestal resit a zacnu ho pouzivat az bude alespon tak stabilni jako skype.
Rad bych vedel co tam ty vyvojari delaji? Cloveka akorad stve, ze vzdy windows verze jsou trikrat lepsi a stabilnejsi nez linux vezre. A to v pripade skoro kazdeho openSource software, ktery je pro obe verze.
Spise to vidim tak, ze nikdo neumi nic poradne naprogramovat pro Linux. Staci zminit problem se zvukem jak u skypu, tak vengo atd.
Pak samozrejme absolutni roztrousenost Linuxovych distribuci, kde ta aplikace nejde odladit a poradne nainstalovat, protoze kazdy Linux je jiny.
A priklad? V mem distru je toho spousta co spatne funguje, je to nejednotne (gnome aplikace a kde aplikace) sem tam po updatu prestane neco fungovat. Clovek by si myslel, ze kdyz se nekde vyda stabilni aplikace, tak ze to bude fungovat. Bohuzel u Linuxu to je jinak nez u Windows. V Linuxu se stava jiz stabilni aplikace stabilni az za dva roky, kdy je distribuce oznacena jako stabilni. Avsak takova aplikace se uz moc nepouziva. Mluvim o uzivatelkych aplikacich jako treba Thunderbird 2.0, ktery ve windows funguje bez sebemensich problemu, ale v Linuxu se mi vse ztratilo, nemohl jsem importovat stary profil atd.
I kdyz mam Linux rad a pouzivam ho, tak verze distra pro dnesniho uzivatele (minim takoveho uzivatele ktery chce pouzivat nove avsak uz stabilni programy) povazuji za vysoce nestabilni vec. Kam se to sere na stabilitu aplikaci ve windows.
A stabilita OS pro normalniho uzivatele? Na tu sere pes, protoze ta je totozna u kazdeho OS. Uzivatele nezajima OS. Uzivatel chce pracovat pohodlne v programu.
A nakonec zminim slabost programu, kde windows verze ovladaji milion dalsich funkci, o kterych se muze linuxove verzi jen zdat. Proste vyvoj pro windows jde asi rychleji a jednoduseji nez vyvoj pro Linux. Proto se nam vsem muze tak akorad zdat o tom, ze Linux se pohne nekam dal, nez je ted.
Samozrejme souhlasim se vsim. To ale nemeni nic na tom faktu co jsem psal. Je to skoda, protoze hlavne openSource programy by mely byt programovany prevazne pro Linux a pak teprve pro Windows. Ale zase na druhou stranku je to vec kazdeho programatora.
Osobne bych si kolikrat i koupil nejaky program, ktery funguje bez problemu a je to co hledam. Tam trosku take nastava problem, protoze na Debian si asi nikdy nic nekoupim, protoze to zadna firma podporovat nebude. Kdyby byl Linux jednotny, tak je jeden balik, ktery je na kazdou distribuci.
Tiskni
Sdílej: