Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
icmp echo request
a icmp echo reply
. Až to uděláte, dostavte se k nejbližšímu správci sítě, budete uškrcen. Protože bezdůvodným nesmyslným blokováním pingu nedosáhnete ničeho jiného, než že ztížíte řešení problémů v síti.
Obojí ("zamezení skenování" a zabránění pingu) je vám naprosto k ničemu, bezpečnost tím nezvýšíte. Firewall v rukou někoho, kdo toho o sítích moc neví, je k ničemu. Takže pokud máte nějaký konkrétní problém, popište jej a určitě vám někdo poradí. Pokud chcete jenom "něco" udělat pro svoji bezpečnost, můžete si na krk pověsit česnek, nebo zkusit zaříkávání – vyjde to zhruba na stejno.
Jízlivost mého komentáře si neberte osobně – buď musím podobné dotazy brát s humorem, nebo bych se musel zbláznit ze lží Microsoftu, že někoho "chrání nainstalovaný Firewall".
#Catch portscanners einfo "Creating portscan detection chain" $IPTABLES -N check-flags $IPTABLES -F check-flags $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags ALL FIN,URG,PSH -m limit \ --limit 5/minute -j LOG --log-level alert --log-prefix "NMAP-XMAS:" $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags ALL FIN,URG,PSH -j DROP $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags ALL ALL -m limit --limit \ 5/minute -j LOG --log-level 1 --log-prefix "XMAS:" $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags ALL ALL -j DROP $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags ALL SYN,RST,ACK,FIN,URG \ -m limit --limit 5/minute -j LOG --log-level 1 --log-prefix "XMAS-PSH:" $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags ALL SYN,RST,ACK,FIN,URG -j DROP $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags ALL NONE -m limit \ --limit 5/minute -j LOG --log-level 1 --log-prefix "NULL_SCAN:" $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags ALL NONE -j DROP $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags SYN,RST SYN,RST -m limit \ --limit 5/minute -j LOG --log-level 5 --log-prefix "SYN/RST:" $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags SYN,RST SYN,RST -j DROP $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags SYN,FIN SYN,FIN -m limit \ --limit 5/minute -j LOG --log-level 5 --log-prefix "SYN/FIN:" $IPTABLES -A check-flags -p tcp --tcp-flags SYN,FIN SYN,FIN -j DROPA nebo toto?: #Skanowanie SYN (nmap -sS) # iptables -A INPUT -m conntrack --ctstate NEW -p tcp --tcp-flags SYN,RST,ACK,FIN,URG,PSH SYN -j DROP #Skanowanie FIN (nmap -sF) # iptables -A INPUT -m conntrack --ctstate NEW -p tcp --tcp-flags SYN,RST,ACK,FIN,URG,PSH FIN -j DROP Metoda Xmas Tree (nmap -sX) # iptables -A INPUT -m conntrack --ctstate NEW -p tcp --tcp-flags SYN,RST,ACK,FIN,URG,PSH FIN,URG,PSH -j DROP Dále je něco třeba tady a tady
Tiskni
Sdílej: