Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
/etc/udev/rules.d
si vytvoř soubor s pravidlem a nebo edituj prakticky libovolný soubor v tomto adresáři.
Do něj napiš něco ve stylu:
KERNEL="eth*", SYSFS{address}="00:11:22:33:44:55", NAME="mojesitovka"
Kde SYSFS{address}
je MAC adresa síťového zařízení a NAME
je jak se bude jmenovat.
Položka KERNEL
se nemění.
Domnívám se však, že (Blb)untu bude napěchovaný tisíce automatickejma startovacíma skriptama a tohle ti přepíše.
udevinfo, např. 'udevinfo -a -p /class/net/eth0
')
nebo se ještě před tím vaším pravidlem provede nějaké systémové, které ji pojmenuje jinak. Viz o něco níže příspěvek o tom, jak se řeší podobná situace na OpenSuSE.
# This rules are autogenerated from /lib/udev/rename_netiface. # But you can modify them, but make sure that you don't use an interface name # twice. Also add such interface name rules only in this rules file. Otherwise # rename_netiface will create wrong rules for new interfaces. # It is safe to delete a rule, as long as you did not disable automatic rule # generation. Only if all interfaces get a rule the renaming will work # flawlessly. See also /etc/udev/rules.d/31-net_create_names.rules. # # Read /usr/share/doc/packages/sysconfig/README.Persistent_Interface_Names for # further information. # # Use only a-z, A-Z and 0-9 for interface names! # SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", SYSFS{address}=="00:0a:0c:12:8a:2c", IMPORT="/lib/udev/rename_netiface %k eth0" SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", SYSFS{address}=="00:0b:6f:56:1a:32", IMPORT="/lib/udev/rename_netiface %k wlan0"Mac si samozrejme dodej vlastni (tyhle cisla jsou jen inspirativni) Zjis je samozrejme pomoci napr. /sbin/ifconfig nebo Kubuntiho GUI na spravu net karet. Pokud si pravidlo vhodne pojmenujes, upgrade ti ho NEPREPISE! Viz opet inspirace od SUSE.
Zjis je samozrejme pomoci napr. /sbin/ifconfig
Tak to samozřejmě ne… Buď 'ip link
' resp. 'ip link show dev eth0
' nebo 'udevinfo -a -p /class/net/eth0
'.
ifconfig
funguje:
[pasmen@nyx ~]$ ifconfig | grep Ethernet eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:08:74:07:5D:5E vmnet1 Link encap:Ethernet HWaddr 00:50:56:C0:00:01 vmnet8 Link encap:Ethernet HWaddr 00:50:56:C0:00:08
ifconfig
poslouzi dobre. Je sice hezke, ze se tak urputne snazite prosadit pouzivani ip
misto ifconfig
, ale v nekterych pripadech je to snazeni az moc urputne... Nehlede na to, co uz tady padlo mnohokrat: dokud bude ifconfig
vychozim nastrojem pro nastaveni site v distribucich (tzn. v init skriptech atd.), nic se nezmeni a tezko nekoho presvedcovat o tom, ze ip
je moderni, lepsi, ...
Nehlede na to, co uz tady padlo mnohokrat: dokud budeifconfig
vychozim nastrojem pro nastaveni site v distribucich (tzn. v init skriptech atd.), nic se nezmeni a tezko nekoho presvedcovat o tom, zeip
je moderni, lepsi, ...
A také mnohokrát už jsem vám na tento argument odpověděl, že takových distribucí naštěstí stále ubývá - ani bych si nevsadil, že je jich stále většina (nemyslím počtem distribucí ale počtem uživatelů).
Tiskni
Sdílej: