Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-43102 s CVSS 10.
K posouzení byly předány patche přidávající do linuxových stromů zařízení (device trees) zařízení s SoC A7 až A11 od Applu (iPhone, iPad, iPod a Apple TV).
Vývoj webového prohlížeče nad renderovacím jádrem Servo, aktuální příspěvek na blogu Serva (Wikipedie). Vedle referenčního prohlížeče servoshell vzniká prohlížeč Verso. Vyzkoušet lze noční sestavení.
Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 16.0. Přidáno bylo 5 185 nových znaků. Celkově jich je 154 998. Přibylo 7 nových Emoji.
Byla vydána první major verze 1.0 oficiálního firmwaru pro zařízení Flipper Zero (Wikipedie). Po třech letech vývoje. Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu: podpora aplikací třetích stran, nový NFC podsystém, podpora JavaScriptu pro psaní aplikací, vylepšení spotřeby, zrychlení Bluetooth přenosu…
Radicle, distribuovaná alternativa k softwaru pro spolupráci jako např. GitLab, byl vydán ve verzi 1.0. Nyní obsahuje nad gitem postavený, rozšiřitelný protokol pro diskuze a nakládání s patchi, autentizaci a autorizaci, integraci Toru a uživatelské rozhraní v příkazovém řádku či jednoduché webové rozhraní pro prohlížení repozitářů. Projekt byl dříve představen a diskutován na Linux Weekly News.
Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Jestli můžeš, zkus zapojení s co nejkratšim koaxem, zkontrolovat konektory, poohlídnout se po okolí, zda neni nějakej zdroj rušení v paprsku signálu. Stejně tak si ověř, zda máš dobře zapojenou, nastavenou, polarizaci antény.
5 metrovej kabel je dooost ...
Jinak, tohle bych spíš řešil na czfree.net.
Můžeš na zařízení regulovat výkon? Tak to zkoušej, ať zjistíš meze technologie. Máš možnost zkusit ještě něco jiného pro porovnání? Tedy zda je problém v železe nebo prostředí? My v centru Prahy na 100m valili slušně, občas na 48Mbps, i podle rychlosti lze snad usuzovat na rušení a tak.
Měřil Ti někdo ten kabel, zda nemá moc velkej útlum?
Hm, konektory dolíhaj, nepršelo, nic nezateklo, kabel neni nalomenej? Napájení stabilní? A fakt nikdo v okolí se necpe do pásma a neruší? Krom toho, co víte o šíření signálu, tvaru laloků, jak moc musí být anténa nad případnou plechovou střechou apod.?
P.S. na 100 metrů se připojim a funguji i z noťasu, na přímou viditelnost ... čili jestli má ten Atheros 2dB výkon se vším všudy?
Tady v Praze prý některé firmy umožňují zapůjčit zařízení na chvíli (den?), otestovat a případně koupit nebo vrátit. Nezkoušel jsem, zatáh mne do wifi kámoš s praxí, ten doporučil HW AP Alfu AIP-W630, má qos, nat, regulaci výkonu. Začali jsme s panelovou anténou, pak přešli na 6dB yagi a skončili u 17dB yagi, při sníženém výkonu jsme tolik nechytali rušení z okolí = odstup signálu od šumu byl o dost vhodnější.
Když jsem hledal něco o wifi, našel jsem, že paprsek signálu by měl být u antény aspoň metr nad něčim, od čeho by se odrážel, paprsek vypadá jako zúžené vajíčko, v půlce trasy to může být snad 5m od osy paprsku na 100m vzdálenosti (tipuju), aby se mu nic nepletlo do trasy šíření. S panelovou anténou jsme měli sílu signálu na cca 60% a rychlost do 11Mbps, s tou 6dB yagi kolem 65% a většinou 11Mbps, s tou 17dB jsme měli až 74% a 48Mbps. Ta 17dB yagi dělá užší paprsek, proto míň chytá rušení.
Se sněhem jsme si užili co do zkušenosti jen jednou a vše šlapalo. Taky ale tady v Praze ho bylo max 2cm na anténě ... když tak lze dát nějakou plastovou trubku přes anténu. To už je horší mráz na to AP.
Navíc jsem ještě slyšel o problémech s komunikací navzájem různých čipsetů, výrobků, proti sobě, že to dělá nečekané věci, třeba onu chybovost. To je fakt ale spíš už otázka studování třeba na CzFree.net.
Tiskni Sdílej: