Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jestli můžeš, zkus zapojení s co nejkratšim koaxem, zkontrolovat konektory, poohlídnout se po okolí, zda neni nějakej zdroj rušení v paprsku signálu. Stejně tak si ověř, zda máš dobře zapojenou, nastavenou, polarizaci antény.
5 metrovej kabel je dooost ...
Jinak, tohle bych spíš řešil na czfree.net.
Můžeš na zařízení regulovat výkon? Tak to zkoušej, ať zjistíš meze technologie. Máš možnost zkusit ještě něco jiného pro porovnání? Tedy zda je problém v železe nebo prostředí? My v centru Prahy na 100m valili slušně, občas na 48Mbps, i podle rychlosti lze snad usuzovat na rušení a tak.
Měřil Ti někdo ten kabel, zda nemá moc velkej útlum?
Hm, konektory dolíhaj, nepršelo, nic nezateklo, kabel neni nalomenej? Napájení stabilní? A fakt nikdo v okolí se necpe do pásma a neruší? Krom toho, co víte o šíření signálu, tvaru laloků, jak moc musí být anténa nad případnou plechovou střechou apod.?
P.S. na 100 metrů se připojim a funguji i z noťasu, na přímou viditelnost ... čili jestli má ten Atheros 2dB výkon se vším všudy?
Tady v Praze prý některé firmy umožňují zapůjčit zařízení na chvíli (den?), otestovat a případně koupit nebo vrátit. Nezkoušel jsem, zatáh mne do wifi kámoš s praxí, ten doporučil HW AP Alfu AIP-W630, má qos, nat, regulaci výkonu. Začali jsme s panelovou anténou, pak přešli na 6dB yagi a skončili u 17dB yagi, při sníženém výkonu jsme tolik nechytali rušení z okolí = odstup signálu od šumu byl o dost vhodnější.
Když jsem hledal něco o wifi, našel jsem, že paprsek signálu by měl být u antény aspoň metr nad něčim, od čeho by se odrážel, paprsek vypadá jako zúžené vajíčko, v půlce trasy to může být snad 5m od osy paprsku na 100m vzdálenosti (tipuju), aby se mu nic nepletlo do trasy šíření. S panelovou anténou jsme měli sílu signálu na cca 60% a rychlost do 11Mbps, s tou 6dB yagi kolem 65% a většinou 11Mbps, s tou 17dB jsme měli až 74% a 48Mbps. Ta 17dB yagi dělá užší paprsek, proto míň chytá rušení.
Se sněhem jsme si užili co do zkušenosti jen jednou a vše šlapalo. Taky ale tady v Praze ho bylo max 2cm na anténě ... když tak lze dát nějakou plastovou trubku přes anténu. To už je horší mráz na to AP.
Navíc jsem ještě slyšel o problémech s komunikací navzájem různých čipsetů, výrobků, proti sobě, že to dělá nečekané věci, třeba onu chybovost. To je fakt ale spíš už otázka studování třeba na CzFree.net.
Tiskni
Sdílej: