Na Epic Games Storu lze do 15. června získat zdarma počítačovou hru PAYDAY 2 (ProtonDB, Wikipedie). Linuxový port přestal být ve čtvrtek 8. června podporován.
Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Ahoj, potreboval bych doporuceni na knihy o
Dekuju za odpoved. Knihy jsem si chtel koupit hlavne proto, ze se mi necte zrovna nejlepe z monitoru a taky abych mohl studovat napr. v MHD. Ale s temi tutorialy a howto mate pravdu. Zatim jsem si koupil pouze knihu MySQL - Pruvodce zaklady databazoveho systemu no a mam z ni rozpolcene pocity, je tu hodne chyb, spousta prikladu na tabluky, ktere tu nejsou, takze clovek musi premyslet jakou asi tabulku mysleli, atd...
Asi vazne zustanu u tech tutorialu. Kazdopadne jeste jednou diky za odpovedi,
Neřekl jsi v jakém jazyce knížky požaduješ Pokud v češtině tak je obrovský problém s velice rychlým zastaráváním informací. Co se týče Debianu, tak si myslím, že nejaktuálnější zdroj informací je dokumentace. Jinak knížek o administraci je spousta, ale vesměs se stále opakují, případně v jedné chybí to a v druhé to. Každopádně podle mě knihu Linux - Kompletní příručka administrátora stojí za to mít v knihovně. Počítej s tím, že žádná kniha není samospasitelná a většinou poslouží pouze jako odrazový můstek. A více se dozvíš pouze léty praxe. Jsou věci, které si zkrátka nejde načíst, ale musí se prožít
Asi bude nejlepší, když si na NETu vybereš něco co by se Ti mohlo líbit, pak zajdeš do knihkupectví a knížku si prolistuješ. Vyhnul bych se tenkým knížkám a šel do tlustých bichlí od ComputerPressu, i přes někdy zbytečnou omáčku jsou to tak tlusté knihy, že se v nich najde vždy něco zajímavého. Bohužel dost často velice okrajově, protože se snaží pokrýt příliš široké spektrum...
Tiskni
Sdílej: