Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Ahoj, potreboval bych doporuceni na knihy o
Dekuju za odpoved. Knihy jsem si chtel koupit hlavne proto, ze se mi necte zrovna nejlepe z monitoru a taky abych mohl studovat napr. v MHD. Ale s temi tutorialy a howto mate pravdu. Zatim jsem si koupil pouze knihu MySQL - Pruvodce zaklady databazoveho systemu no a mam z ni rozpolcene pocity, je tu hodne chyb, spousta prikladu na tabluky, ktere tu nejsou, takze clovek musi premyslet jakou asi tabulku mysleli, atd...
Asi vazne zustanu u tech tutorialu. Kazdopadne jeste jednou diky za odpovedi,Neřekl jsi v jakém jazyce knížky požaduješ Pokud v češtině tak je obrovský problém s velice rychlým zastaráváním informací. Co se týče Debianu, tak si myslím, že nejaktuálnější zdroj informací je dokumentace. Jinak knížek o administraci je spousta, ale vesměs se stále opakují, případně v jedné chybí to a v druhé to. Každopádně podle mě knihu Linux - Kompletní příručka administrátora stojí za to mít v knihovně. Počítej s tím, že žádná kniha není samospasitelná a většinou poslouží pouze jako odrazový můstek. A více se dozvíš pouze léty praxe. Jsou věci, které si zkrátka nejde načíst, ale musí se prožít
Asi bude nejlepší, když si na NETu vybereš něco co by se Ti mohlo líbit, pak zajdeš do knihkupectví a knížku si prolistuješ. Vyhnul bych se tenkým knížkám a šel do tlustých bichlí od ComputerPressu, i přes někdy zbytečnou omáčku jsou to tak tlusté knihy, že se v nich najde vždy něco zajímavého. Bohužel dost často velice okrajově, protože se snaží pokrýt příliš široké spektrum...
Tiskni Sdílej: