Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
1.otazka: vybral som si spravne ubuntu, alebo by ste mi odporucili nieco ine(distribuciu)..vzhladom na to ze som len nOOb a s unixom a linuxom mam min. skusenostiUbuntu pro začátečníka je OK.
2.otazka: vyplati sa mi instalovat 64bit verziu, alebo to nema zmysel.. podpora ovladacov.. programy, a problemy s nimi, pripadne s hramiNo, pro 32-bitové hry a programy budeš stejně potřebovat 32-bitové knihovny, to je jasný. Tak je to na tobě.
3.otazka: windowsacke emulatory dokazu plne nahradit win XP co sa tyka 3D hier pre platformy WIN XP, a co hry pre OpenGL..?To není pravda, Wine ani Cedega zdaleka nerozjede všechny Windowsí hry. Když hra používá OpenGL, tak je to jenom dobře.
aha, tak to jo, ja totiz ne...
Yes! BUT: Our goal is to be the most bleeding edge distribution around! 32-bit is old fashioned. We want Arch64 to be modern and pure 64-bit. So we don't have a Multilib system.
Kdysi snad nebyl Flash pro 64bit, ale uz myslim je.Není, jsou pouze nepoužitelný open-source alternativy. Pro 64-bit Konqueror je použitelným řešením třeba 32-bit nsplugins a pro Firefox je nějakej nspluginwrapper, kterej prej taky funguje.
Tiskni
Sdílej: