Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
u své grafické karty ATI X550 s 256 MB, jsem nucena pro 3D desktop využívat jen XGL. Nic nového, je to o kartách ATI známo, ale můj dotaz se týka spíše budoucnosti a zní: AIGLX neumí samotné karty nebo jen jejich ovladač stažený ze stránek ati.amd.com ? Myslíte, že někdy budou ATI schopny AIGLX, či jsem linuxem donucena zakoupit NVIDIA ? (Mé distro je Mandriva 2007.0 Powerpack)
MESA má dobrý ovladač, řekla bych, že ve 2D je i lepší než originál, ale 3D mi nejde a nějak to podle těch návodů neumím, inu klasický případ býválého Widláka..
LINUX Forever..
Z kterého je to roku?2006.
Jak ale říkám, je zasádní omyl vyvozovat z toho, že RMS radí lidem kupovat nvidie.Já vím. On radí pravej opak
Paradoxně jediné standalone karty na trhu, podporované svobodnými ovladači jsou právě od ATI, ať se to RMS líbí nebo ne.Dlouho už asi nebudou, Intel prej něco chystá. nVIDIA nezmiňuju, tam otevření jen tak nehrozí
direct rendering: No
Dočetla jsem se nějakém driveru pro 3D s názvem R300, ale nic takového tam nikde nemám.. Předem děkuji..
grep -e DRM -e AGP -e TMPFS .config
čili žádný výpis typu CONFIG_AGP=y
nemám.. Nevypíše se vůbec nic..
fglrx
a to jak vidno AIGLX nepodporuje!
Jak dostanu otevřený ovladač do mé distribuce ?Nijak. Už tam dávno je ;) Akorát je ho potřeba uvést ho do stavu před instalací fglrx, protože to přepsalo jeho 3D knihovny svými. Proto nejde DRI.
fglrx
. Nainstaluj balicek mesa
. Pripis do /etc/X11/xorg.conf
do sekce "Modules" Load "drm"
Restartuj Xka. Snad budes mit stesti /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
nebo u starších ovladačů /usr/share/fglrx/fglrx-uninstall.sh.
Ale musím ještě dodat, že linuxu dost ke štěstí chybí ta podpora výrobců HW. To jsou alespoň prvotní dojmy, které si tento, podotýkám skvělý, operační systém u mě a mých přátel udělal.. Jsem přeci zákazník těch výrobců HW, tak by neměli tupě ignorovat můj OS, ale na druhou stranu, by mě neměl můj OS omezovat ve výběru HW.. Ale i přesto všechno jsem za existenci linuxu moc ráda a dnes se divím, jak jsem vůbec mohla ztrácet tolik let u těch.. no však víte u čeho
Tiskni
Sdílej: