LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více » u své grafické karty ATI X550 s 256 MB, jsem nucena pro 3D desktop využívat jen XGL. Nic nového, je to o kartách ATI známo, ale můj dotaz se týka spíše budoucnosti a zní: AIGLX neumí samotné karty nebo jen jejich ovladač stažený ze stránek ati.amd.com ? Myslíte, že někdy budou ATI schopny AIGLX, či jsem linuxem donucena zakoupit NVIDIA ? (Mé distro je Mandriva 2007.0 Powerpack)
MESA má dobrý ovladač, řekla bych, že ve 2D je i lepší než originál, ale 3D mi nejde a nějak to podle těch návodů neumím, inu klasický případ býválého Widláka..
LINUX Forever..
Z kterého je to roku?2006.
Jak ale říkám, je zasádní omyl vyvozovat z toho, že RMS radí lidem kupovat nvidie.Já vím. On radí pravej opak
Paradoxně jediné standalone karty na trhu, podporované svobodnými ovladači jsou právě od ATI, ať se to RMS líbí nebo ne.Dlouho už asi nebudou, Intel prej něco chystá. nVIDIA nezmiňuju, tam otevření jen tak nehrozí
direct rendering: No
Dočetla jsem se nějakém driveru pro 3D s názvem R300, ale nic takového tam nikde nemám.. Předem děkuji..
grep -e DRM -e AGP -e TMPFS .config
čili žádný výpis typu CONFIG_AGP=y
nemám.. Nevypíše se vůbec nic..
fglrx
a to jak vidno AIGLX nepodporuje!
Jak dostanu otevřený ovladač do mé distribuce ?Nijak. Už tam dávno je ;) Akorát je ho potřeba uvést ho do stavu před instalací fglrx, protože to přepsalo jeho 3D knihovny svými. Proto nejde DRI.
fglrx
. Nainstaluj balicek mesa
. Pripis do /etc/X11/xorg.conf
do sekce "Modules" Load "drm"
Restartuj Xka. Snad budes mit stesti /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
nebo u starších ovladačů /usr/share/fglrx/fglrx-uninstall.sh.
Ale musím ještě dodat, že linuxu dost ke štěstí chybí ta podpora výrobců HW. To jsou alespoň prvotní dojmy, které si tento, podotýkám skvělý, operační systém u mě a mých přátel udělal.. Jsem přeci zákazník těch výrobců HW, tak by neměli tupě ignorovat můj OS, ale na druhou stranu, by mě neměl můj OS omezovat ve výběru HW.. Ale i přesto všechno jsem za existenci linuxu moc ráda a dnes se divím, jak jsem vůbec mohla ztrácet tolik let u těch.. no však víte u čeho
Tiskni
Sdílej: