Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
The third line that is required here is a mode line. It is simply the keyword Modes followed by a list of the resolutions you want to have supported. The first resolution listed will be the default. The resolutions listed after that will be cycled through when the Ctrl+Alt++ and Ctrl+Alt+ key combinations (using the keypad) are used. Note that this may not work on some systems.
Here is a sample mode line:
Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
In this example, the default resolution will be 1024×768 for this color depth. Pressing Ctrl+Alt++ or Ctrl+Alt+ will cause X11 to switch to 800×600 and 640×480, in order.
Jinak bych jako LiveCD doporučil spíše slax, který je mj. i v češtině a nebootuje do runlevelu 5 (do "grafiky"). Po nabootování bude k dispozici malá nápověda a utilitka xconf
..
Section "Device" Option "MonitorLayout" "LVDS,Auto"Ale spíš to nebude potřeba
Kdyz jsem videl dnesni distribuce jako napr. Ubuntu, tak me prijde, ze zacatecnika nic nenauci a nepronikne vubec do filozofie systemu.A o to tady jde, treba vubec nechce nikam proniknout ci se neco ucit, ale chce být obycejny uzivatel tak jako spousta jinych ...
sudo apt-get install mc
- nainstaluje mc, jinak rekonfigurovat xorg by mělo smysl, pokud by to tam ten řádek doplnilo samo, a to si nejsem jist...
ls -l
? Kdyžtak man ls
sudo passwd
a tím heslo vytvořit/změnit, ale ruku do ohně bych za to nedal
apt-get install links
nebo lepší aptitude install links
sudo aptitude install links
(alebo links2)
sudo passwd root
deaktivovat root sudo passwd -l root
z Ubuntu wiki
Tiskni
Sdílej: